گروه:

درخت گردو متعلق به مناطق معتدل بوده و برای شروع گلدهی در بهار دارای نیاز سرمایی 600 تا 800 ساعت بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد در پاییز و زمستان می باشد. در صورت عدم تأمین نیاز سرمایی زمان شکوفه دهی آن در بهار به تأخیر خواهد افتاد.

میوه گردو جزء خشکبارها بوده و پوسته به صورت دو قسمتی مغز را پوشش می دهد و مغز گردو توسط پوسته حاوی آنتی اکسیدان ها پوشانده شده است. آنتی اکسیدان های موجود در این پوشش موجب جلوگیری از سیاه شدن مغز غنی از چربی گردو می شوند.

معضل بزرگی که کیفیت گردو را تهدید می کند و باعث صدمه و خسارت به گردو می گردد سیاه شدن مغزه گردو می باشد.

گردو
گروه:

بادام کوهی نام درختچه ی سبز رنگی است با برگ های باریک از خانواده ی گل سرخیان که در اقلیم نیمه خشک ایران می روید. گل های بادام کوهی قبل از باز شدن برگ ها در اوایل فروردین ماه ظاهر می شوند.

بادام کوهی در مناطق کوهستانی در استان های فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد، اراک، کردستان، بختیاری، تهران، میانه و لرستان و به طور کلی در بیشتر مناطق کوهستانی از قبیل زاگرس بختیاری یافت می شود و در انواع مختلف خاک رشد می کند.

بادام کوهی
گروه:

بذر جعفری به کندی جوانه می زند و جوانه زدن آن حدود 20 تا 25 روز طول می کشد. البته این مدت بر اساس شرایط محیطی ممکن است کمتر یا بیشتر شود. در خارج از ایران ابتدا خزانه می گیرند و سپس بوته ها را نشا می کنند. در ایران بذر را مستقیما می کارند و در بعضی مناطق چند ساعتی (حدود 24 ساعت) بذر را می خیسانند. البته خیساندن بذر باعث سرعت بخشیدن به جوانه زدن بذر می شود.

عمق کاشت در مورد این سبزی حدود 6 تا 8 میلی متر می باشد. کاشت جعفری به روش های مختلف صورت می گیرد. اگر به روش خطی کاشته شود، بهتر است فاصله خطوط بین 25 تا 35 سانتی متر باشد و فاصله دو بوته روی خط کشت 10 تا 15 سانتی متر در نظر گرفته شود.

چعفری
گروه:

برای تکثیر موفق گیاهان، لازم است که محیط کاری تمیز و منظم داشته باشید و از ابزار و تجهیزات مؤثر و کارایی برخوردار باشید و روش استانداردی را دنبال کنید. شکست و عدم موفقیت در هر قسمت از سیستم منجر به سردرگمی شده و مهم تر این که باعث تأخیراتی می شود که احتمال موفقیت را کاهش می دهد.

مهم ترین ابزار و تجهیزات خاص تکثیر گیاهی عبارتند از چاقو یا کاردی تیز، یک جفت قیچی باغبانی، بیلچه نشا یا میخ نشا، کمپوست مناسب، انتخاب ظروف و تبق بذر. همه این ابزار و تجهیزات درجه یک، لزوما موفقیت تکثیر را افزایش نمی دهند، بلکه مهم این است که آن ها کار باغبان را راحت تر می کنند. اگر کار راحت تر شود، آسان تر به موفقیت می رسد.

قیچی باغبانی
گروه:

ذرت شیرین یک گیاه فصل گرم است. این گیاه تحمل یخبندان را ندارد. ذرت شیرین بین 16 تا 34 درجه سانتی گراد رشد می کند. ذرت شیرین می تواند تا دمای 37 درجه سانتی گراد مقاومت کند. درجه حرارت مناسب سبب می شود که بوته رشد رویشی خوبی داشته باشد.

ذرت شیرین احتیاج به رطوبت دائمی دارد. رطوبت خاک اگر با بارندگی تأمین شود، سبب می شود که بوته رشد بهتری داشته باشد، ولی بارندگی و رطوبت زیاد در هنگام گل دادن روی میزان محصول اثر منفی می گذارد. وقتی که خوشه های ماده ظاهر شدند، رطوبت خاک نباید کم شود، چون روی میزان محصول اثر بدی می گذارد و سبب می گردد که بعضی از قسمت های خوشه بدون دانه باشد.

ذرت شیرین
گروه:

بادمجان یک سبزی یکساله است، ولی ممکن است بیش از یک سال دوام بیاورد که البته این موضوع به چگونگی آب و هوای محل کشت آن بستگی دارد. بوته بادمجان قوی تر از گوجه فرنگی است. دارای ساقه قوی، خشن و چوبی می باشد. ارتفاع بوته بادمجان بین 60 سانتی متر تا یک متر می باشد.بادمجان یک سبزی فصل گرم می باشد. از این رو در دمای نسبتا بالا رشد خوبی خواهد داشت.

بادمجان
گروه:

هویج جزء سبزی های فصل خنک می باشد؛ بنابراین طالب آب و هوای معتدل و خنک می باشد. در دمای کمتر از 12 درجه سانتی گراد رشد هویج کم کم متوقف می گردد و این امر باعث کمبود رنگ در ریشه آن می شود. دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد باعث به گل نشستن بی موقع هویج می گردد.

از طرفی دمای بیشتر از 27 درجه سانتی گراد طول ریشه هویج کوتاه می شود و از مرغوبیت آن کاسته می گردد. بهترین دما برای رشد هویج بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد است. هویج در هوای کمی یخبندان تا اندازه ای مقاومت می کند.

هویج
گروه:

بهترین فصل جهت کاشت کرفس چه زمانی می باشد؟

جهت کاشت کرفس چه مقدار بذر لازم است؟

به نظر شما کرفس در چه خاکی رشد مطلوبی می نماید؟

کرفس گیاهی است که در مناطق معتدله سرد سیر دنیا رشد می نماید و ترجیح می داده که بیشتر در مناطق مردابی به زندگی خود ادامه دهد. کرفس در سال اول تولید برگ نموده و در سال دوم شاخه های گل دهنده ظاهر می شوند و تولید بذر می نمایند. بر گ ها با دمبرگ طولانی و ضخیم مستقیما از روی ریشه به وجود می آیند و دارای بریدگی های زیادی می باشند.

کرفس
گروه:

نخود علوفه ای گیاهی است خود گشن، یک ساله، دارای ساقه های باریک و بالارونده، که ارتفاع آن بسته به شرایط کشت (آبی و دیم) و نوع گونه و واریته از 200-50 سانتی متر متفاوت است. ساقه های نازک و ترد نخود علوفه ای برای بالا رفتن نیاز به قیم دارد.

طول دوره ی گل دهی نخود علوفه ای 35-30 روز می باشد. طول دوره ی رویشی نخود علوفه ای با هدف تولید علوفه 65-55 روز و با هدف تولید دانه از 120-110 روز با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد.

نخود علوفه ای
گروه:

شاهدانه گیاهی است بهاره، برای همین منظور در مناطق مختلف از حدود اوایل تا اواسط بهار در صورت مساعد بودن شرایط جوی و دما بذر پاشی انجام می گیرد تا با در نظر گرفتن طول دوره رشد شاهدانه، گل دهی آن به موقع انجام و محصول نیز در شرایط مساعد رسیده و برداشت گردد. بهترین زمان کاشت با در نظر گرفتن واریته و شرایط جوی از اوایل تا اواخر اردیبهشت ماه است.

شاهدانه