کاشت بذر گندم جهت آبیاری تیپ به چه صورت است؟ فواصل نوار های تیپ و قطره چکان ها برای آبیاری یک مزرعه گندم چه مقدار می باشد؟ در یک مزرعه گندم که دارای آب یا خاک شور می باشد جهت گرفتگی از نوارهای تیپ باید چه تمهیداتی در نظر گرفت؟
برای هر دو روش کشت (پخشی و مکانیزه)، آبیاری مزرعه گندم توسط تیپ امکان پذیر است. بطوریکه در هر دو روش، نوارهای تیپ باید طوری پهن شوند تا تمامی سطح مزرعه پس از آبیاری (حداکثر یک روز پس از قطع آبیاری) مرطوب گردد. اما در کشت های ردیفی گندم، قراردادن لوله های تیپ مجزا برای تمامی خطوط کشت که فاصله 15 تا 20 سانتی متری دارند، عملا اقتصادی نبوده ولذا باید به صورت دو در میان و یا سه در میان انجام گیرد.

آبیاری تیپ گندم
گروه: آبیاری

هواشناسی کشاورزی

گرایش هواشناسی کشاورزی گرایش نسبتا جدیدی است که به گرایش های مهندسی کشاورزی – آب اضافه شده است و به همین دلیل می توان عدم وجود اساتید مجرب را از معایب این رشته دانست که هم به مباحث هواشناسی تسلط کافی داشته باشند و هم به مباحث کشاورزی. البته می توان این عیب را به حسن تبدیل کرد و دانشجویان این گرایش با ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری به اساتید مجربی در این گرایش تبدیل شوند.

طول دوره این گرایش به طور متوسط 2 سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش هواشناسی کشاورزی 31 الی 32 واحد می باشد که شامل 26 واحد درس تخصصی و اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

هواشناسی کشاورزی
گروه: آبیاری

آبیاری و زهکشی

گرایش آبیاری و زهکشی به مطالعه، شناسایی و طراحی شبکه های آبیاری و زهکشی و طراحی سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی می پردازد و می توان گفت که گرایش زهکشی نسبت به سایر گرایش ها ارتباط نزدیک تری به زمینه های کشاورزی دارد.

برتری گرایش زهکشی نسبت به سایر گرایش ها را می توان در این دانست که در رشته های دیگر نظیر عمران، گرایش مشابه به گرایش زهکشی وجود ندارد و از این جهت می توان بازار کار بهتری را برای این گرایش در نظر گرفت.

طول دوره این گرایش به طور متوسط 2 سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش آبیاری و زهکشی 31 الی 32 واحد می باشد که شامل 26 واحد درس تخصصی و اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

آبیاری و زهکشی
گروه: آبیاری

مدیریت منابع آب

گرایش مدیریت منابع آب امروزه به پرطرفدارترین گرایش ارشد مهندسی آب تبدیل شده است. شاید علت اصلی این موضوع، کمبود منابع آبی کشور باشد که باعث شده است مدیریت در منابع آبی به امری مهم بدل گردد. به همین دلیل قبولی در گرایش مدیریت منابع آب سخت تر از سایر گرایش ها می باشد.

طول دوره این گرایش به طور متوسط ۲ سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش مدیریت منابع آب ۳۱ الی ۳۲ واحد می باشد که شامل ۲۶ واحد درس تخصصی و اختیاری و ۶ واحد پایان نامه می باشد.

مدیریت منابع آب
گروه: آبیاری

سازه های آبی

گرایش سازه های آبی بسیار نزدیک به گرایش عمران آب می باشد. به طوری که در برخی از دانشگاه ها برای این رشته چند واحد در دانشکده عمران در نظر گرفته شده است. به همین جهت گرایش سازه های آبی را با کلاس ترین گرایش رشته مهندسی آب می دانند.

گرایش سازه های آبی به بررسی سازه های انتقال آب و به طور کلی به سازه های آبی مرتبط با کشاورزی می پردازد.

طول دوره این گرایش به طور متوسط 2 سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش سازه های آبی 31 الی 32 واحد می باشد که شامل 26 واحد درس تخصصی و اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

سازه های آبی
گروه: آبیاری

شیلنگ های ابزار کارآمدی هستند که می توان با اعمال ایده های جدید بر روی آنها ، کاربردهای جدیدی برای آنها تعریف کرد. یکی از کاربردهای جدید که می توان روی شیلنگ های pvc پیاده سازی کرد، ایده شیلنگ ژله ای است. این شیلنگ می تواند برای آبیاری درختان، نهالها و حتی گیاهان در باغهای محدود و انبوه مورد استفاده قرار گیرد. شیلنگ ژله ای ساختاری همانند ژله دارد که امکان می دهد ریشه درختان و حتی گیاهان به درون بدنه آنها نفوذ کرده و آب مورد نیاز خود را تامین نماید.

شیلنگ ژله ای صمغ درختان شیلنگ پی وی سی ایده های جدید آبیاری درختچه تهال
گروه: آبیاری

شیلنگ ها از لحاض انعطاف و مقاومت به انواع متفاوتی تقسیم می شوند؛ به گونه ای که بسته به نیاز و نوع استفاده، گاهی انعطاف در شیلنگ اهمیت دارد و گاهی مقاومت و گاهی این دو به یک اندازه ارزش دارند. به عنوان مثال در شیلنگ های صنعتی، مقاومت شیلنگ از خاصیت نرمش پذیری آن بیشتر است. چون قرار است که ماده ای از شیلنگ عبور داده شود که خورنده بوده یا فشار و دمای نامتعارفی دارد.

شیلنگ آب شیلنگ پی وی سی pvc انعطاف و مقاومت و دماوم شیلنگ
گروه: آبیاری

شیلنگ های pvc ابزار بسیار مفیدی هستند که زندگی را برای انسان آسانتر کرده اند. این ابزار در طول سال هایی که توسط بشر اختراع شده اند توانسته اند بسیاری از مخاطرات زندگی انسان را کاهش داده و از ایجاد زحمت اضافی برای انسان کاسته اند. شیلنگ های pvc را عوامل مضری تهدید می کند که برخی از آنها مربوط به عوارض طبیعی است و برخی دیگر مربوط به نوع رفتار انسان با آنهاست . پس هر چه که این عوامل را بهتر بشناسیم و در جهت اصلاح آنها قدم برداریم و با این ابزار مفید مهربان تر رفتار کنیم از آنها نیز سود بیشتری نسیب ما خواهد شد. همن طور آنها زمان بیشتری را در کنار ما و در خدمت به ما سپری خواهند نمود.

عنوامل مضر شیلنگ پی وی سی نگهداری از شیلنگ دما فشار وزن لایه اشعه خورشید یخزدگی شیلنگ
گروه: آبیاری

شیلنگ ها بسیار خوشبخت بوده اند . چون در زمانی شروع به گسترش و فزونی کاربرد خود کردند که ماده پی وی سی توسط بشر کشف و فرآوری شد و به وفور توسط شرکتهای پتروشیمی تولید گردید. شیلنگ های پی وی سی به مرور رنگ و لعاب بیشتری پیدا کردند و طرح های متعددی بر روی آنها پیاده سازی شد. دامنه کاربردهای این محصول نیز با پیشرفت کردن تکنولوژی پهن تر شد. این محصول به تدریج در زندگی مردمان جا خوش کرده و جزئی از اماکن مسکونی شد.

این محصول همانند سایر تولیدات دست بشر مزایا و معایبی دارد که میزان استفاده از آن را تعیین می کند.

پی وی سی pvc مزایا و معایب شیلنگ حرارت یخزدگی فشار سیال دما اجسام نوک تیز کشش
گروه: آبیاری

شیلنگ ها امروزه اکثرا از جنس pvc نرم ساخته می شوند و صحبت از شیلنگ هایی غیر از pvc بی معنی به نظر می رسد. شیلنگ ها به طور ذاتی دارای لایه هایی هستند که این لایه ها اساس کار آنها محسوب می شود. چون خود آنها از به هم پیوستن این لایه ها بوجود آمده اند. هر کدام از این لایه ها خصوصیاتی دارند که آنچه از شیلنگ انتظار می رود را تامین می کنند.

لایه های شیلنگ شیلنگ آبیاری شیلنگ داراکار شیلنگ پی وی سی شیلنگ چند لایه