گروه:

نیاز آبی و دور آبیاری سویا به طور کلی بستگی به رقم و شرایط آب و هوایی منطقه مورد کشت دارد. اما در سه مرحله گلدهی، غلاف دهی و پرشدن دانه، آبیاری سویا اهمیت و حساسیت بیشتری داشته و در صورت بروز تنش، خسارت شدیدی به عملکرد وارد خواهد شد. ریشه سویا تا عمق 150 سانتی متری خاک رشد کرده و در مناطقی که سفره آب بالا است می توان آن را بدون آبیاری کشت نمود.

زراعت سویای آبی به آب فراوان که در زمان مناسب در دسترس باشد احتیاج دارد. میزان نیاز آبی سویا و تعداد دفعات آن به شرایط آب و هوایی، جنس خاک، روش آبیاری، ظرفیت نگهداری آب در خاک و عمق نفوذ ریشه بستگی دارد.

سویا
گروه:

طول دوره رشد سیر از مرحله کاشت تا رسیدگی بین 100 تا 120 روز می باشد. مطلوب ترین آب و هوا برای سیر کشت شده در پاییز شامل زمستانی نسبتا سرد با پوشش مناسب برف، بهار با باران مناسب و روزهای تابستانی گرم و آفتابی با شب های خنک می باشد. رشد برگ ها بعد از سبز شدن و خروج ساقه گل دهنده در دمای 15 تا 25 درجه سانتی گراد رخ می دهد، اما رشد ریشه تا دمای کمتر از 3 درجه سانتی گراد ادامه دارد.

سیر
گروه:

کاکتوس ها مانند همه گیاهان دیگر نیاز به آب دارند ولیکن اندازه آبیاری به مراتب و به اندازه قابل توجهی کمتر از دیگر گیاهان می باشد. به ویژه در طول زمستان، آبیاری اندک (هر ماه یک بار) کافی خواهد بود. در دوران رشد نیاز به آب بیشتر ولی در زمان استراحت این نیاز بسیار کاهش می یابد. تعیین مقدار آب لازم برای کاکتوس ها تا اندازه زیادی از راه تجربه بدست می آید. در هر بار آبیاری، خاک باید اندکی مرطوب گشته و قطرات زیادی از ته گلدان خارج شود. زمان بعدی آبیاری هنگامی است که خاک رو به خشکی می رود. بدین سان، زمان بین دو مرحله آبیاری تا اندازه ای هنگام آبیاری را به ما نشان می دهد. البته در آبیاری کاکتوس به شرایط آب و هوایی نیز باید توجه داشت (در جاهای خشک و آفتابی و یا در مسیر باد، نیاز به آب بیشتر از حالات عادی می باشد) و همچنین مسائل دیگری مانند این که خاک گلدان های گلی سریع تر از گلدان های پلاستیکی و یا لعابی خشک گشته، گلدان هایی کوچکتر نیز بیشتر از گلدان های بزرگتر به آبیاری نیازمندند.

کاکتوس
گروه:

گلرنگ با خصوصیات مطلوب زراعی نظیر مقاومت نسبی به شوری خاک و خشکی هوا، مقاومت بالا به سرمای زمستانه (تیپ پاییزه)، وجود روغنی مطلوب با بیش از 90 درصد اسیدهای چرب غیر اشباع، همواره به عنوان یک دانه روغنی با ارزش مطرح بوده است.

کشت گلرنگ اخیرا در کشور افزایش یافته و در راستای آن، تحقیقات این گیاه روغنی نیز براساس دستیابی به ارقام پر محصول، پر روغن، بی خار و مقاوم به سرما در حال گسترش است.

گلرنگ
گروه:

با ورود سیستم های آبیاری قطره ای در ترکیب با تزریق کننده های کودی، قرار گرفتن آب یا محلول غذایی در پای بوته ها بر اساس یک روال منظم امکان پذیر گردیده است. با استفاده از این نوع سیستم توزیع محلول غذایی، امکان کاربرد قالب های پشم سنگ یا کیسه ها و گلدان های پرلیت در جهت آبیاری قطره ای گوجه فرنگی به وجود آمد. این دو بسر رشد در حال حاضر، سیستم های اصلی کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی در گلخانه محسوب می شوند.

گوجه فرنگی
گروه:

در کاشت سنجد به چه نکاتی باید توجه نمود؟ آبیاری در سنجد به چه صورت است؟ به نظر شما آیا درخت سنجد نسبت به شرایط محیطی مقاوم است؟

آب از جمله عوامل مؤثر در تولید اقتصادی سنجد محسوب می شود. درختان سنجد به شرایط کم آبی بسیار مقاوم هستند. شواهد نشان می دهد که آبیاری باغات سنجد در تیر و مرداد ماه مهم است. در منطقه تبریز، به طور معمول، در سال اول و دوم طی فصل رشد هر 15 روز یکبار آبیاری انجام می شود که این فواصل زمانی آبیاری از سال پنجم به بعد تا 40 روز یکبار می تواند افزایش یابد.

سنجد
گروه:

زعفران به علت اینکه دوره رشد رویشی آن منطبق بر فصولی از سال می باشد که معمولا ریزش برف و باران صورت می گیرد، عمده نیاز آبی آن به وسیله آب برف و باران تأمین می شود، مانده نیاز آبی زعفران با 3 الی 5 نوبت آبیاری در طول فصل رشد مرتفع می شود.

براساس مطالعات انجام شده نیاز آبی خالص زعفران برابر با حدود 300 میلی متر در سال یا به عبارتی 3000 متر مکعب در هکتار گزارش شده است.

زعفران نیاز آبی
گروه:

در این نوشته کوتاه در پی آن هستیم تا مقایسه ای بین شیلنگ های آبرسانی عمومی و آتش نشانی انجام دهیم. این دو وسیله گرچه به ظاهر فلسفه وجودی یکسانی دارند اما از لحاظ کاربری بسیار با هم متفاوت هستند. به گونه ای که حتی نمی توان کاملا یکی از آنها را به جای دیگری به کار برد. به عنوان مثال  شیلنگ های آبرسانی عمومی مثل شیلنگ باغبانی تحمل فشار زیادی را نداشته و شیلنگ های آتش نشانی  انعطاف لازم برای انجام کارهای عموی را ندارند.

عمر شیلنگ دوام شیلنگ شیلنگ آبیاری شیلنگ عمومی شیلنگ آتشنشانی شیلنگ پی وی سی
گروه:

شیلنگ ها از لحاظ ساختار بدنه و با توجه به نوع و زمینه کاربری، دارای تعدادی لایه هستند که در هنگام ساخت، به ترتیب بر روی یکدیگر سوار می شوند. تعداد این لایه ها می تواند از یک تا چند لایه باشد که هر کدام دارای خصوصیات و جنس خاصی هستند. هر کدام از این لایه ها، بسته به هدفی که دارند ضخامتی را به خود اختصاص داده اند.

لایه های شیلنگ شیلنگ آبیاری شیلنگ داراکار شیلنگ پی وی سی شیلنگ چند لایه
گروه:

در اکثر شیلنگ های امروزی ، مثل شیلنگ های آبرسانی ، یکی از لایه های به کار رفته در بدنه آن از نوعی رشته مصنوعی به نام نخ پلی استر ساخته شده است. نحوه چیدمان و آرایش این نخ به دو گونه حلقوی (Spiral) یا زنجیر بافت(Knitted) به دور لایه زیرین خود می باشد. از آنجا که این نخ از جنس الیاف است به همین خاطر برای تعریف ضخامت آن از اصطلاحی به نام "دنیر " استفاده می شود.

نخ پلی استر شینلگ آبیاری شیلنگ صنعتی شیلنگ سه لایه شیلنگ چند لایه شیلنگ تک لایه دنییر الیاف