گروه:

چمن کاری از سه جنبه حائز اهمیت است:

1- در مناطقی که منازل، کارخانه ها و مدارس وجود دارند، به منظور تعدیل دما، افزایش رطوبت محیط، کاهش آلودگی هوا و ... چمن کاری می شود.

2- برای استفاده در زمین های ورزشی مثل زمین گلف، فوتبال، اسکی و ... چمن می کارند.

3- استفاده تزئینی از چمن؛ چرا که فضای سبز بدون چمن زیبایی و لطفی ندارد.

مهم ترین مشکلی که در توسعه چمن کاری موجود است، گرانی بذر چمن، هزینه ی به نسبت بالای احداث، هزینه بالای نگهداری و همچنین مشکل کم آبی است.

چمن
گروه:

آبیاری نامناسب گل رز در گلخانه غالبا عامل کاهش کیفیت محصول است. کم آبی باعث کاهش فتوسنتز، کاهش رشد و در نهایت پژمردگی گل رز می شود. در حالت کلی وضع ظاهری گیاه بد شکل شده و در حالت حاد سوختگی هایی از کنار برگ رز شروع و به داخل پخش می شود تا گلبرگ را فرا گیرد. آب اضافی نیز باعث بلندتر شدن گل رز و ایجاد ساقه های آبدار، نرم و شکننده شود. پر آبی باعث کاهش میزان اکسیژن خاک و در نتیجه کمبود آن در محیط ریشه می شود و در این شرایط گیاه قادر به جذب موادغذایی نبوده، پژمرده و رشدش متوقف می شود. یکی از مشکلات آبیاری بیش از اندازه بهم خوردن تعادل غذایی در محیط ریشه گل رز به خاطر شستشوی موادغذایی قابل حل در آب، به ویژه میکروالمنت هاست که این امر موجب بروز نشانه های کمبود برخی از عناصر می شود.

رز
گروه:

وجود نور برای فتوسنتز گیاهان بون سای ضروری است، بنابراین در صورتی که در محل درختان بون سای محدودیت زیادی از این نظر داشته باشیم لازم است با نصب چراغ حتی المقدور این نقیصه را برطرف نمود.

در تابستان زمان آبیاری بون سای باید در اوایل صبح یا اواخر بعد از ظهر باشد، چرا که آبیاری بون سای در میانه روز و در هوای گرم موجب صدمه به گیاه می شود. در زمستان نیز باید مراقب بود قبل از شروع سرمای شبانه میزان آب اضافی داخل خاک از آن خارج شده باشد. به عبارت دیگر رطوبت خاک در حد ظرفیت مزرعه ای باشد تا ریشه های گیاه در اثر یخ زدگی آسیب نبیند.

گروه:

گیاهان آپارتمانی ابتدا در گلخانه پرورش می یابند و سپس در منزل مورد استفاده قرار می گیرند.  این گیاهان در هر سیکل رویشی فقط یک بار گل داده و از نظر شکل ظاهری و رنگ، زیبا و عامه پسند هستند. برخی از گیاهان آپارتمانی به خاطر زینتی بودن برگ هایشان قابل توجه هستند و گل های چندانی ندارند. برگ های زینتی این گیاهان زیبایی خاصی به آن ها می دهند.

آبیاری

در مورد آبیاری گیاهان آپارتمانی مسئله مهم تنظیم فواصل آبیاری در فصول مختلف است. طبق آمار بدست آمده اکثر گیاهان آپارتمانی در اثر افراط در آبیاری و عدم اطلاع مردم از نحوه آبیاری آنان از بین می روند . میزان آب در هر آبیاری باید طوری باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن شویم که آب به تمام قسمت های گلدان و ریشه ها رسیده است. در ضمن با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان هم اطمینان حاصل می کنیم. آب جمع شده در زیر گلدانی را حتما باید خالی کنید، زیرا مانع تنفس ریشه می شود و در نهایت موجب مرگ آن می گردد. از دادن آب خیلی سرد و کلردار نیز به آنان خودداری نمایید.

گیاهان آپارتمانی
گروه:

در میان گیاهان گوناگون، گل محمدی، مقاومت نسبتا زیادی به کم آبی دارد و با توجه به وضعیت آب موجود در هر روستا یا منطقه، فاصله بین دو آبیاری به طور میانگین بین 7 تا 20 روز تغییر می کند. توصیه می شود در دو سال اول که سال های استقرار بوته ها هستند حداقل هر 15-12 روز یک بار آبیاری گل محمدی انجام شود. پس از آن می توان دور آبیاری را بیشتر کرد. دوره آبدهی گلستان از اسفند ماه آغاز و تا میانه فصل پاییز ادامه دارد و در زمستان نیز با توجه به موقعیت آب و هوایی مناطق کاشت، یک یا دو بار برای یخ آب، آبیاری می گردد. لیکن در برخی مناطق به سبب سرمای شدید زمستان همراه با بارندگی و یخبندان های پی در پی از آبیاری زمستانه برای یخ آب خودداری می شود. با توجه به اینکه بیشترین میزان آب مورد نیاز درختچه های گل محمدی در طول دوره گلدهی آن می باشد، باید تا آن جا که امکان پذیر است فاصله دوره های آبیاری در این زمان کم شود. عدم رعایت مسأله مذکور سبب ضعیف شدن و ریزش گل ها و نیز افت کیفیت محصول خواهد شد.

نیازهای آبی گل محمدی آبرسانی گل محمدی آبیاری گل محمدی
گروه:

لاکی بامبو به آب فراوان نیاز دارند و برنامه آبیاری باید منظم باشد. در زمستان می توان میزان آب آبیاری را کاهش داد. اما در فاصله دو آبیاری نباید خاک خشک شود. اگر آب گلدان لاکی بامبو تمام شود، سبب خشکی گیاه می شود. در صورتی که زمان طولانی از بی آبی و  خشکی بامبو نگذشته باشد (فقط برای یک روز) و گیاه به طور موقت خشک شده باشد، در صورتی که آب به آن اضافه شود ممکن است تارهای کشنده دوباره به کار خود ادامه داده و منافذ بسته شده باز شوند. ولی اگر زمان بیشتری گیاه در معرض خشکی قرار گرفته باشد ممکن است لاکی بامبو دیگر قادر به باز نمودن روزنه ها نشده و گیاه از بین برود.

بسیاری از گیاهان این جنس نسبت به فلوئور حساس هستند و می توان به عنوان شاخص زیستی برای شناسایی فلوئور از آن ها استفاده کرد. در صورت وجود این عنصر در آب آبیاری یا کود، در برگ های گیاه لکه های قهوه ای رنگ ظاهر می شود. این عنصر در آب تصفیه شده شهری، انواع آب های آشامیدنی بطری شده و کودهای شیمیایی سوپر فسفات تریپل وجود دارد.

لاکی بامبو آبیاری و آبرسانی کتاب راهنمای کامل پرورش و نگهداری گیاه لاکی بامبو
گروه:

آبیاری صحیح و به موقع بوته های میخک یکی از عوامل موثر در بدست آوردن محصولی با کیفیت و کمیت مناسب است. خشکی کشیدن گیاهان میخک موجب کاهش میزان گلدهی وکیفیت گل ها، کاهش قطر گل و طول ساقه، ضعیف شدن گیاه و افزایش سرعت شیوع بیماری ها و آفات می شود. با وجودی که گفته می شود بین میزان مصرف آب و محصول بدست آمده رابطه خطی وجود دارد اما نباید فراموش کرد که آبیاری بیش از حد نیاز گیاه، منجر به بروز مشکلاتی همچون کاهش رشد گیاه، منجر به بروز مشکلاتی همچون کاهش رشد گیاه، زرد شدن برگسار، عدم تولید گل های با کیفیت و شیوع انواع بیما ری های قارچی می شود.

آموزش آبیاری گل میخک راهنمای آبیاری گل میخک
گروه:

تبلو Tableau محصولی از شرکت Pikaplant هلند می باشد و مخصوص آبیاری گیاهان خانگی و یا دارویی هست. تبلو بوسیله یک سیکل خشک - مرطوب و با استفاده از خاصیت مویینگی بدون استفاده از انرژی برق ، گیاهان را آبیاری می کند.

سه گلدان سرامیکی ، یک مخزن شیشه ای و یک پایه فولادی که عمل آبدهی خودکار به گلدان ها را انجام می دهد.

تبلو آبیاری خودکار گیاهان خانگی
گروه:

با افزایش استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار و به‌خصوص سیستم آبیاری بارانی، در پی آن هستیم که در این مقاله نکاتی را پیرامون انتخاب یک آبپاش مناسب، برای سیستم آبیاری بارانی بیان نماییم. امید است که مطالبی کاربردی را بتوانیم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ابتدای این مقاله لازم است تا به این موضوع اشاره کنیم که مباحث مربوط به سیستم‌های آبیاری تحت فشار، اعم از هیدرولیک شبکه، نوع آبپاش و مسائل مدیریتی آن، مبحثی کاملا تخصصی می‌باشد و لذا بیان تمام نکات در این مقاله نخواهد گنجید. با این وجود سعی شده است که راهنمایی کاربردی، جهت انتخاب یک آبپاش را در اختیار شما قرار دهیم. پس از بررسی نکات حائز اهمیت برای انتخاب یک آبپاش زراعی، در این بخش نکات لازم توجه برای انتخاب یک آبپاش فضای سبز را بیان می‌کنیم.

نحوه انتخاب آبپاش