آیا ریشه های گیاه در گلدان خیلی پر و درهم رفته شده است ؟ آیا ارتفاع گلدان کمتراز 25 سانتی متر است ؟ آیا دوست دارید گیاه رشد بیشتری داشته باشد ؟ در این صورت وقت تعویض گلدانتان فرا رسیده است .

بهترین زمان تعویض گلدان فصل بهار است که گیاه تا رسیدن فصل زمستان و توقف رشد ، فرصت کافی برای توسعه دراختیار دارد . اندازه گلدان فقط باید هم در طول و هم در عرض یک درجه بزرگتر از گلدان قبلی باشد .

تعویض گلدان گل در سایت پادیاب

حتما برای شما هم پیش آمده است که چند روزی برای کار یا مسافرت از خانه دور باشید . در این مواقع احتمالا کلید خانه تان را به شخص مورد اعتمادی داده اید و مراقبت و آبیاری گلهای خانه را به او سپرده اید . اما آیا این فرد امین به اندازه کافی فرصت  و دقت برای آبیاری گلهای مورد علاقه تان خواهد داشت ؟ شاید آری و شاید هم خیر!  برای اینکه تا پایان سفر دغدغه گلهایتان را نداشته باشید و به اصطلاح محکم کاری کرده باشید، می توانید این چند ترفند ساده را اجرا کنید

آبیاری گل آبیاری هوشمند گل آبیاری در هنگام سفر

بیلچه باغبانی ابزاری است که کم و بیش آنرا در باغچه ها ، باغها و گلخانه ها می بینیم. این وسیله به ظاهر کوچک و ساده ، نقش و وظیفه مهمی را در کاشت گیاهان ایفا می کند. این بیل کوچک ، خاک را جابجا کرده، کود را با خاک مخلوط و آنرا آماده ریخت پای گل و گیاه می کند. می توان برای استفاده از این وسیله مفید پیشنهادتی مطرح کرد که استفاده از آن را بهینه تر و آنرا کارآمدتر کند.

بیلچه باغبانی گل و گیاه گلخانه بیلچه باغچه

امروزه ابزار باغبانی یکی از اجزای جدایی ناپذیر در حوزه باغبانی و کشاورزی به حساب می آیند. به گونه ای که نمی توان این حوزه را بدون این ابزار تصور کرد. ابزار باغبانی دامنه بسیار گسترده ای دارند که هر کدام در بخشی از مزرعه و باغ کاری انجام می دهند . ابزار باغبانی را می توان تحت زمینه های متعددی تقسیم بندی کرد. زمینه هایی همچون ابزار دستی و موتوری مثل اره دستی و اره برقی؛ ابزار خاک برداری مثل بیل ،بیلچه و چنگک. ابزار آبیاری مثل آبپاش دستی و فضای سبز؛ ابزار برش و هرس مثل قیچی هرس ، میوه چین، اره باغبانی و ... .

ابزار باغبانی اره باغبانی بیلچه بیل آبپاش شیلنگ قیچی هرس قیچی میوه چین

ورمی کمپوست یکی از غنی ترین کودهای طبیعی و یک اصلاح کننده قوی خاک از لحاظ بالا بردن ظرفیت نگهداری آب است . بافتی نرم و ظریف  و بویی ملایم مانند عطر خاک دارد و با همه این محاسن در خانه قابل تولید است .

تولید ورمی کمپوست در خانه بسیار آسان است . برای این منظور کافی است طبق مراحل زیر عمل کنیم :

ورمی کمپوست تهیه کود کرمی کود گلدان

برای شروع طراحی و زیباتر شدن یک طرح باید به موارد زیر توجه شود:

1- محوطه باغ و پارک باید از سه بعد مورد مطالعه قرار گیرد (حجم تک تک درختان، درختچه ها و بوته ها)

2- رابطه ساختمان و باغ باید حفظ شود (هم از نظر خطوط و همبستگی شکلی و هم در مقیاس)

3- شرایط محیطی نقش مهمی را بازی می کند.

4- مسئله هزینه ها بسیار مهم است.

5- در محوطه هایی که دارای پستی و بلندی هستند، زهکشی اهمیت زیادی دارد.

و ...

فضای سبز

آیا گیاهان زینتی برای خانه های ما مفید هستند؟ با گسترش شهر نشینی وصنعتی شدن ، هوای کلانشهرها به طور فزاینده ای آلوده می شود . هر روز آمار جدیدی از بیماریها و مشکلاتی که آلودگی هوا برای طبیعت و انسان ایجاد می کند منتشر می شود . چه باید کرد ؟ در خانه بمانیم و از هوای ناپاک بیرون فرار کنیم ؟ آیا هوای خانه هم پاک می باشد؟

6 گیاه موثر در آلودگی

تراریوم یک باغ شیشه ای مینیاتوری و زیباست که می تواند در گوشه ای از آپارتمان ما قرار بگیرد و تداعی کننده جنگلی کوچک و زنده باشد. بعلاوه درست کردن تراریوم کاری هنرمندانه و ظریف است و می تواند ایده ای جالب و شیک برای تزیین سالن پذیرایی خانه باشد .

اگر شما هم علاقمند به درست کردن تراریوم هستید با ما همراه شوید تا با مراحل کار آشنا شویم .

ساخت تراریوم آموزش ساخت تراریوم چگونه تراریوم بسازیم

چمن کاری از سه جنبه حائز اهمیت است:

1- در مناطقی که منازل، کارخانه ها و مدارس وجود دارند، به منظور تعدیل دما، افزایش رطوبت محیط، کاهش آلودگی هوا و ... چمن کاری می شود.

2- برای استفاده در زمین های ورزشی مثل زمین گلف، فوتبال، اسکی و ... چمن می کارند.

3- استفاده تزئینی از چمن؛ چرا که فضای سبز بدون چمن زیبایی و لطفی ندارد.

مهم ترین مشکلی که در توسعه چمن کاری موجود است، گرانی بذر چمن، هزینه ی به نسبت بالای احداث، هزینه بالای نگهداری و همچنین مشکل کم آبی است.

چمن

کاکتوس ها مانند همه گیاهان دیگر نیاز به آب دارند ولیکن اندازه آبیاری به مراتب و به اندازه قابل توجهی کمتر از دیگر گیاهان می باشد. به ویژه در طول زمستان، آبیاری اندک (هر ماه یک بار) کافی خواهد بود. در دوران رشد نیاز به آب بیشتر ولی در زمان استراحت این نیاز بسیار کاهش می یابد. تعیین مقدار آب لازم برای کاکتوس ها تا اندازه زیادی از راه تجربه بدست می آید. در هر بار آبیاری، خاک باید اندکی مرطوب گشته و قطرات زیادی از ته گلدان خارج شود. زمان بعدی آبیاری هنگامی است که خاک رو به خشکی می رود. بدین سان، زمان بین دو مرحله آبیاری تا اندازه ای هنگام آبیاری را به ما نشان می دهد. البته در آبیاری کاکتوس به شرایط آب و هوایی نیز باید توجه داشت (در جاهای خشک و آفتابی و یا در مسیر باد، نیاز به آب بیشتر از حالات عادی می باشد) و همچنین مسائل دیگری مانند این که خاک گلدان های گلی سریع تر از گلدان های پلاستیکی و یا لعابی خشک گشته، گلدان هایی کوچکتر نیز بیشتر از گلدان های بزرگتر به آبیاری نیازمندند.

کاکتوس