گروه:

ورمی کمپوست یکی از غنی ترین کودهای طبیعی و یک اصلاح کننده قوی خاک از لحاظ بالا بردن ظرفیت نگهداری آب است . بافتی نرم و ظریف  و بویی ملایم مانند عطر خاک دارد و با همه این محاسن در خانه قابل تولید است .

تولید ورمی کمپوست در خانه بسیار آسان است . برای این منظور کافی است طبق مراحل زیر عمل کنیم :

ورمی کمپوست تهیه کود کرمی کود گلدان
گروه:

برای شروع طراحی و زیباتر شدن یک طرح باید به موارد زیر توجه شود:

1- محوطه باغ و پارک باید از سه بعد مورد مطالعه قرار گیرد (حجم تک تک درختان، درختچه ها و بوته ها)

2- رابطه ساختمان و باغ باید حفظ شود (هم از نظر خطوط و همبستگی شکلی و هم در مقیاس)

3- شرایط محیطی نقش مهمی را بازی می کند.

4- مسئله هزینه ها بسیار مهم است.

5- در محوطه هایی که دارای پستی و بلندی هستند، زهکشی اهمیت زیادی دارد.

و ...

فضای سبز
گروه:

آیا گیاهان زینتی برای خانه های ما مفید هستند؟ با گسترش شهر نشینی وصنعتی شدن ، هوای کلانشهرها به طور فزاینده ای آلوده می شود . هر روز آمار جدیدی از بیماریها و مشکلاتی که آلودگی هوا برای طبیعت و انسان ایجاد می کند منتشر می شود . چه باید کرد ؟ در خانه بمانیم و از هوای ناپاک بیرون فرار کنیم ؟ آیا هوای خانه هم پاک می باشد؟

6 گیاه موثر در آلودگی
گروه:

تراریوم یک باغ شیشه ای مینیاتوری و زیباست که می تواند در گوشه ای از آپارتمان ما قرار بگیرد و تداعی کننده جنگلی کوچک و زنده باشد. بعلاوه درست کردن تراریوم کاری هنرمندانه و ظریف است و می تواند ایده ای جالب و شیک برای تزیین سالن پذیرایی خانه باشد .

اگر شما هم علاقمند به درست کردن تراریوم هستید با ما همراه شوید تا با مراحل کار آشنا شویم .

ساخت تراریوم آموزش ساخت تراریوم چگونه تراریوم بسازیم
گروه:

چمن کاری از سه جنبه حائز اهمیت است:

1- در مناطقی که منازل، کارخانه ها و مدارس وجود دارند، به منظور تعدیل دما، افزایش رطوبت محیط، کاهش آلودگی هوا و ... چمن کاری می شود.

2- برای استفاده در زمین های ورزشی مثل زمین گلف، فوتبال، اسکی و ... چمن می کارند.

3- استفاده تزئینی از چمن؛ چرا که فضای سبز بدون چمن زیبایی و لطفی ندارد.

مهم ترین مشکلی که در توسعه چمن کاری موجود است، گرانی بذر چمن، هزینه ی به نسبت بالای احداث، هزینه بالای نگهداری و همچنین مشکل کم آبی است.

چمن
گروه:

آبیاری نامناسب گل رز در گلخانه غالبا عامل کاهش کیفیت محصول است. کم آبی باعث کاهش فتوسنتز، کاهش رشد و در نهایت پژمردگی گل رز می شود. در حالت کلی وضع ظاهری گیاه بد شکل شده و در حالت حاد سوختگی هایی از کنار برگ رز شروع و به داخل پخش می شود تا گلبرگ را فرا گیرد. آب اضافی نیز باعث بلندتر شدن گل رز و ایجاد ساقه های آبدار، نرم و شکننده شود. پر آبی باعث کاهش میزان اکسیژن خاک و در نتیجه کمبود آن در محیط ریشه می شود و در این شرایط گیاه قادر به جذب موادغذایی نبوده، پژمرده و رشدش متوقف می شود. یکی از مشکلات آبیاری بیش از اندازه بهم خوردن تعادل غذایی در محیط ریشه گل رز به خاطر شستشوی موادغذایی قابل حل در آب، به ویژه میکروالمنت هاست که این امر موجب بروز نشانه های کمبود برخی از عناصر می شود.

رز
گروه:

وجود نور برای فتوسنتز گیاهان بون سای ضروری است، بنابراین در صورتی که در محل درختان بون سای محدودیت زیادی از این نظر داشته باشیم لازم است با نصب چراغ حتی المقدور این نقیصه را برطرف نمود.

در تابستان زمان آبیاری بون سای باید در اوایل صبح یا اواخر بعد از ظهر باشد، چرا که آبیاری بون سای در میانه روز و در هوای گرم موجب صدمه به گیاه می شود. در زمستان نیز باید مراقب بود قبل از شروع سرمای شبانه میزان آب اضافی داخل خاک از آن خارج شده باشد. به عبارت دیگر رطوبت خاک در حد ظرفیت مزرعه ای باشد تا ریشه های گیاه در اثر یخ زدگی آسیب نبیند.

گروه:

گیاهان آپارتمانی ابتدا در گلخانه پرورش می یابند و سپس در منزل مورد استفاده قرار می گیرند.  این گیاهان در هر سیکل رویشی فقط یک بار گل داده و از نظر شکل ظاهری و رنگ، زیبا و عامه پسند هستند. برخی از گیاهان آپارتمانی به خاطر زینتی بودن برگ هایشان قابل توجه هستند و گل های چندانی ندارند. برگ های زینتی این گیاهان زیبایی خاصی به آن ها می دهند.

آبیاری

در مورد آبیاری گیاهان آپارتمانی مسئله مهم تنظیم فواصل آبیاری در فصول مختلف است. طبق آمار بدست آمده اکثر گیاهان آپارتمانی در اثر افراط در آبیاری و عدم اطلاع مردم از نحوه آبیاری آنان از بین می روند . میزان آب در هر آبیاری باید طوری باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن شویم که آب به تمام قسمت های گلدان و ریشه ها رسیده است. در ضمن با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان هم اطمینان حاصل می کنیم. آب جمع شده در زیر گلدانی را حتما باید خالی کنید، زیرا مانع تنفس ریشه می شود و در نهایت موجب مرگ آن می گردد. از دادن آب خیلی سرد و کلردار نیز به آنان خودداری نمایید.

گیاهان آپارتمانی
گروه:

در میان گیاهان گوناگون، گل محمدی، مقاومت نسبتا زیادی به کم آبی دارد و با توجه به وضعیت آب موجود در هر روستا یا منطقه، فاصله بین دو آبیاری به طور میانگین بین 7 تا 20 روز تغییر می کند. توصیه می شود در دو سال اول که سال های استقرار بوته ها هستند حداقل هر 15-12 روز یک بار آبیاری گل محمدی انجام شود. پس از آن می توان دور آبیاری را بیشتر کرد. دوره آبدهی گلستان از اسفند ماه آغاز و تا میانه فصل پاییز ادامه دارد و در زمستان نیز با توجه به موقعیت آب و هوایی مناطق کاشت، یک یا دو بار برای یخ آب، آبیاری می گردد. لیکن در برخی مناطق به سبب سرمای شدید زمستان همراه با بارندگی و یخبندان های پی در پی از آبیاری زمستانه برای یخ آب خودداری می شود. با توجه به اینکه بیشترین میزان آب مورد نیاز درختچه های گل محمدی در طول دوره گلدهی آن می باشد، باید تا آن جا که امکان پذیر است فاصله دوره های آبیاری در این زمان کم شود. عدم رعایت مسأله مذکور سبب ضعیف شدن و ریزش گل ها و نیز افت کیفیت محصول خواهد شد.

نیازهای آبی گل محمدی آبرسانی گل محمدی آبیاری گل محمدی
گروه:

لاکی بامبو به آب فراوان نیاز دارند و برنامه آبیاری باید منظم باشد. در زمستان می توان میزان آب آبیاری را کاهش داد. اما در فاصله دو آبیاری نباید خاک خشک شود. اگر آب گلدان لاکی بامبو تمام شود، سبب خشکی گیاه می شود. در صورتی که زمان طولانی از بی آبی و  خشکی بامبو نگذشته باشد (فقط برای یک روز) و گیاه به طور موقت خشک شده باشد، در صورتی که آب به آن اضافه شود ممکن است تارهای کشنده دوباره به کار خود ادامه داده و منافذ بسته شده باز شوند. ولی اگر زمان بیشتری گیاه در معرض خشکی قرار گرفته باشد ممکن است لاکی بامبو دیگر قادر به باز نمودن روزنه ها نشده و گیاه از بین برود.

بسیاری از گیاهان این جنس نسبت به فلوئور حساس هستند و می توان به عنوان شاخص زیستی برای شناسایی فلوئور از آن ها استفاده کرد. در صورت وجود این عنصر در آب آبیاری یا کود، در برگ های گیاه لکه های قهوه ای رنگ ظاهر می شود. این عنصر در آب تصفیه شده شهری، انواع آب های آشامیدنی بطری شده و کودهای شیمیایی سوپر فسفات تریپل وجود دارد.

لاکی بامبو آبیاری و آبرسانی کتاب راهنمای کامل پرورش و نگهداری گیاه لاکی بامبو