ابزار باغبانی در یک نگاه

ابزار باغبانی اره باغبانی بیلچه بیل آبپاش شیلنگ قیچی هرس قیچی میوه چین

امروزه ابزار باغبانی یکی از اجزای جدایی ناپذیر در حوزه باغبانی و کشاورزی به حساب می آیند. به گونه ای که نمی توان این حوزه را بدون این ابزار تصور کرد. ابزار باغبانی دامنه بسیار گسترده ای دارند که هر کدام در بخشی از مزرعه و باغ کاری انجام می دهند . ابزار باغبانی را می توان تحت زمینه های متعددی تقسیم بندی کرد. زمینه هایی همچون ابزار دستی و موتوری مثل اره دستی و اره برقی؛ ابزار خاک برداری مثل بیل ،بیلچه و چنگک. ابزار آبیاری مثل آبپاش دستی و فضای سبز؛ ابزار برش و هرس مثل قیچی هرس ، میوه چین، اره باغبانی و … .

معرفی برخی انواع ابزار باغبانی ، مزایا و کاربرد هر کدام

ابزار خاک برداری یا کار با خاک

این ابزار انواع متعددی دارند و هر کدام طرح و شکل خاصی را به خود اختصاص داده اند. معروف ترین آن ها بیل و بیلچه باغبانی و چنگک هستند که برای جابجا کردن خاک از آنها استفاده می شود. مزیت آنها در این است به راحتی می توانند خاک را زیر و رو کرده و آنرا به مکانهایی که نیاز است منتقل کنند. به عنوان مثال چنگک وسیله مناسبی برای یکدست کردن سطح خاک می باشد.

ابزار برش

این ابزار طرح های زیادی دارند و که هر کدام در زمینه برش کار خاصی را انجام می دهد. مثل اره باغبانی و تبر چوب. از این ابزار جهت برش ، اره کردن و تکه تکه کردن یک درخت یا شاخه های قطور آنها استفاده می شود. این ابزار ، مخصوص برش قطعات بزرگ چوب هستند و ابزار دیگر در این حوزه یا کارایی ندارد یا اینکه کار با آنها بسیار سخت خواهد بود.

ابزار هرس

 ابزار هرس ابزار مهم و ظریفی هستند که بیشتر توسط یک دست نگه داشته می شوند. این ابزار تنوع پرشماری دارند که هر کدام کار بخصوصی را به عهده دارد. مرسوم ترین این ابزار قیچی های هرس و میوه چین ها هستند که برای هرس شاخه های کم قطر و کوچک و چیدن میوه استفاده می شوند. زمانی که صحبت از هرس کردن شاخه های انبوع و نازک به میان می آید نمی توان قابلیت این ابزار را انکار کرد.

ابزار آبیاری

ابزار آبیاری همچنان که از اسم آنها هویداست برای انتقال آب و آبیاری درختان و مزارع مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارهای متعددی همچون آبپاش شیلنگ ، آبپاش فضای سبز یا مزرعه و آبپاش دستی مخذنی در شمار این ابزار هستند. با استفاده درست از این ابزار می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد تا بتوان با بازده بیشتر و هدررفت کمتری به باغبانی و کشاورزی پرداخت.

ابزار ایمنی

این ابزار هنگامی کاربرد دارند که صحبت از محافظت از دست و بدن انسان در باغ و مزرعه در میان باشد. مهمترین ابزار ایمنی در حوزه کشاورزی دستکشهای باغبانی هستند که از آسیب دیدن دست هنگام کار با ابزار و وسایل باغبانی جلوگیری می کنند. این محافظت شامل مصونیت دست هنگام تماس با محصولات کشاورزی نیز می شود.

یک پیام بگذارید
پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب