با شیلنگ های پی وی سی چگونه باید رفتار کرد؟

بدنه شیلنگ لایه های شیلنگ شیلنگ آب شیلنگ پی وی سی مواد شیمیایی اشعه خورشید فشار آب دمای آب

در میان سه شکل طبیعی مواد ، مواد مایع از جمله موادی هستند که در زندگی انسان بیشتر مملوس بوده و نیاز انسان به آنها بیشتر است. در میان مایعات مهمترین ماده آب می باشد که بحث انتقال آن همیشه مسئله بوده است. شیلنگ ها ابزاری هستند که مشکل انتقال آب و مایعات دیگر را مرتفع نموده و بیش از ابزار دیگر در این زمینه به انسان خدمت کرده اند.

امروزه شیلنگ ها اکثرا از ماده پی وی سی(pvc) ساخته می شوند که متناسب با نوع رفتاری که با آنها می شود عمر و دوام بیشتری خواهند داشت.

نکاتی چند در مورد نحوه کار با شیلنگ های پی وی سی:

–         هنگام استفاده از شیلنگ ها، به توان بار فشار قابل تحمل آنها توجه کنید. باید فشار آبی که قرار از دبی آنها بگذرد با فشار اسمی آنها متناسب باشد.

–         از قرار دادن شیلنگها در معرض اشعه آفتاب به مدت طولانی خودداری کنید. اشعه خورشید مخصوصا UV ، شروع به گسستن پیوندهای شیمیایی بدنه شیلنگ می کند. شیلنگ ها در زیر نور خورشید حالت منفعل به خود گرفته و نرم می شوند و به راحتی ممکن است پاره شوند.

–         بهتر است بعد از هر استفاده ، آب شیلنگ ها را تخلیه و آنها را حلقه نمایید. آبی که درون شیلنگ باقی می ماند بو گرفته و هنگام استفاده های بعدی ، بو و مزه آب را نامطبوع می کند.

–         از شیلنگ برای انتقال اجسام سنگین در میان طبقات نیمه ساخته ساختمان استفاده نکنید. این عمل طول شیلنگ را افزایش داده و لایه های آنها را نازک می کند . این عارضه در نهایت باعث ترک برداشتن شیلنگ می شود.

–         شینلگ ها را از یخ زدگی حفظ کنید. شیلنگ ها مانند هر ماده دیگر هنگام کاهش دما، منقبض شده و امکان شکستن آنها وجود دارد.

–         از شیلنگ متناسب با کابرد آن کار بکشید. بهتر است برای انتقال آب در باغها یا ساختمان های نیمه ساخته، که فشار و مدت زمان آبیاری اهمیت دارد از شیلنگ های سه لایه با مقاومت بیشتر بهره بگیرید.

–         از شیلنگ های آب برای انتقال آب داغ استفاده نکنید. شیلنگ های آب حتی اگر چند لایه هم باشند برای طیف خاصی از دما طراحی شده اند. دریافت دمای بالا توسط شیلنگ بدنه آنرا تضعیف کرده و شیلنگ شروع به خورده شدن می کند.

–         شیلنگ های آب برای انتقال مواد شیمیایی مناسب نیستند. مواد شیمایی همچون مواد پتروشیمی مایع، اسید ها ، بازها و… خاصیت خورندگی دارند و اگر شیلنگ ناقل آنها در مقابل این عوامل مقاوم سازی نشده باشد، بدنه آنرا در خود حل می کنند. در این صورت، هم شیلنگ از بین می رود و هم ترکیب شیمیایی این مواد تغییر می کند.

–         شیلنگ ها را در معرض ضربه قرار ندهید. ضربه های ناخواسته توسط اجسام فلزی یا مصالح ساختمانی، بدنه شیلنگ را سوراخ کرده و شیلنگ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

–         بست شیلنگ یکی از ابزاری است که می تواند به بدنه شیلنگ آسیب بزند . پس هنگام اتصال شیلنگ به شیر آب، سعی کنید از بست های پهن تر استفاده کنید تا نیروی فشار بست، در سطح بیشتری از شیلنگ تقسیم شده و شیلنگ به راحتی پاره نشود.

گروه: آبیاری
یک پیام بگذارید
پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب