درخت سیب و آبیاری آن

درخت سیب آبیاری درخت سیب

آبیاری یکی از مهمترین فاکتورهای سلامتی و تولید مناسب یک باغ سیب است. آبیاری مناسب درخت سیب باعث رشد خوب ریشه و بالاتر رفتن توانایی درخت در جذب مواد معدنی و آلی می شود. اما به نظر شما یک آبیاری خوب چگونه است؟ و چطور آبیاری در رشد درخت سیب تاثیر دارد؟

تولید محصول سیب در ایران هم از نظر اقتصادی و هم ازنظر تغذیه بسیار مهم است. طبق  یک گزارش ایران از نظر تولید سیب رتبه ششم جهان را داراست. سالانه علاوه بر  تامین مصارف داخلی کشور مقدار زیادی هم به کشورهای خارجی صادر می شود.

سیب جزو درختان  مناطق معتدله سرد است حداقل دمای منطقه ۲۵-۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفرو حد اکثر آن ۳۸ درجه سانتی گراد بالای صفر ، ارتفاع از سطح در یا ۲۲۰۰-۱۳۰۰ می باشد و بایستی حداقل ۱۰۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد تامین گردد. بین مدارهای ۳۳ الی ۳۸ درجه عرض جغرافیایی بویژه دامنه ها و کوهپایه های با شیب ملایم جنوبی مناطق کوهستانی برای این درخت مناسب است . شب های خنک به ویژه در دو ماه آخر رسیدن میوه برای این درخت مناسب و سودمند است ودر غیر این صورت در میوه ها طعم و مزه مطلوب حاصل نشده و رنگ میوه ها کدر و بافت آنها سست و خاصیت انباری میوه ها نیز کاهش می یابد.

تاریخچه درخت سیب

سیب از انواع میوه هایی که از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. در کلیه مناطق آب و هوایی خنک سیب  غذای بسیار مهمی بوده است. سیب را چندین ماه می توان انبار نمود در حالی که ارزش غذایی خود را حفظ می نماید.

به طورکلی درختان سیب به سه دسته تقسیم می شوند:

درختان سیب پا کوتاه    

درختان سیب نیمه پا بلند (متوسط)

 درختان سیب پا بلند

دستورالعمل های عمومی آبیاری درخت سیب

برای آبیاری درخت سیب درفصل رشد به غیر از مناطق بیابانی و خشک نیاز درخت به آب از طریق باران برطرف می شود.

اگر در فصل رشد، درخت سیب حدود یک اینچ از بارش را در حدود ۱۰ روز یا بیشتر جذب نماید نیازی به آب اضافی نمی باشد.با این حال اگر در مدت یک هفته درخت سیب دچار خشکی شدید شد می توان آنرا به طور کامل آبیاری نمود.بهترین کار این است که در محدوده ی ریشه را به آرامی آبیاری کنیم.

این نکته حایز اهمیت است که حتی اگر در شرایط خشکسالی شدید هم باشیم نباید آبیاری بیش از حد باشد به صورتی که ریشه در آب غرق شود.

برای جلوگیری از ایجاد رواناب در فصل آبیاری بایستی اندکی به زمین استراحت داد.

آب اضافی در فصل زمستان باعث یخ زدگی و آسیب دیدن ریشه ی درخت می شود.

بعضی از دستورالعمل ها سختگیرانه است. فقط بایستی مطمین شد که آب کافی به درخت می رسد.

در کل درخت سیب نیاز زیادی به آب در طول روز ندارد. با این حال با توجه به منطقه و نوع خاک می توان برنامه دقیقی برای آبیاری تنظیم نمود و از وارد شدن استرس به درخت جلوگیری نمود.

میزان آب مورد نیاز در روش های مختلف

نیاز آبی سیب در سیستم آبیاری سطحی سالانه حدود ۶۸۰۰ متر مکعب است و بسته به شرایط آب و هوا و خاک هر ۷ الی ۱۰ روز آبیاری میشود در آبیاری قطره ای حدود ۵۶۷۰ متر مکعب آب در سال مورد نیاز است . درختان سیب در سه مرحله زیر نیاز اساسی به آبیاری دارند:

قبل از شکوفه کردن درختان

۲۰ روز بعد از مرحله اتمام گل

بعد از ریزش طبیعی میوه در خرداد

جهت بالا بردن راندمان آبیاری وصرفه جویی در مصرف آب بهترین روش آبیاری سیستم قطره ای است. ولی در بعضی باغ ها به دلایلی از جمله کوچکی قطعات وعدم توان مالی باغدار امکان اجرای سیستم مذکور وجود ندارد.

 همچنین جهت بالا بردن  بهره وری آب وجلوگیری از مصرف بی رویه آن پیشنهاد می شود تا حد ممکن مواد آلی خاک باغات افزایش داده شود .

متاسفانه اکنون بیشتر باغات سیب کشور با روش های سطحی آبیاری می شود که این  روش آبیاری با توجه به اتلاف شدید آب و کمبود منابع آبی کشور مقرون به صرفه نیست.

روش آبیاری علاوه بر تاثیر بر میزان مصرف آب بر صفات رویشی ، میزان تولید محصول ، صفات کیفی میوه ، عمر انبارداری ،بازارپسندی ، درصد قند نیز تاثیر می گذارد.

بر اساس تحقیقات بهترین راندمان از روش آبیاری قطره ای و کمترین راندمان از روش آبیاری سطحی حاصل می شود.

یک کامنت
  • سجاد جیرانی
  • July 20, 2019 at 3:07 am

با سلام.دو ساله دارم دويست تا بادام تو باغم تو شهرستان مياندو آب از توابع آذربايجان غربي ميکارم که هر سال تو اوايل تابستان همشون خشک ميشن.والا نميدونم مشکل از چيه.زمين من آبيه و آبياري رو هر هفته يکبار انجام ميدم اما باز وقتي تابستون ميشه همون از بالا به پايين خشک ميشن.رقمي هم کهميکارم نوع ديرگل ده شکوفه هستش.بهنظرتون اميدي هست کهنهالاي خشک شدم درست بشن.؟لطفا راهنمايي کنين

  • سیاوش میرزائی
  • January 21, 2020 at 10:14 pm

با عرض سلام و خسته نباشید دوست من درخت بادام خیلی خیلی کم به اب احتیاج دارد پس شما باید کمتر ابیاری کنید برای اطمینان از حرف بنده سال اینده یک ردیف یا حداکثر 5درخت را کمتر از بقیه ابیاری کن ببین درست میشه یا نه ولی من صد در صد میدانم که مشکل از ابیاری بیش از حد شما دوست گرامی میباشد به امید بهتر شدن باغتان

یک پیام بگذارید
پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب