لایه بندی شیلنگ ها چه فلسفه ای دارد؟

شیلنگ ها امروزه اکثرا از جنس pvc نرم ساخته می شوند و صحبت از شیلنگ هایی غیر از pvc بی معنی به نظر می رسد.  شیلنگ ها به طور ذاتی دارای لایه هایی هستند که این لایه ها اساس کار آنها محسوب می شود. چون خود آنها از به هم پیوستن این لایه ها بوجود آمده اند. هر کدام از این لایه ها خصوصیاتی دارند که آنچه از شیلنگ انتظار می رود را تامین می کنند.

در نوشتار زیر به ابعاد مختلف لایه های شیلنگ های pvc می پردازیم و اینکه این لایه ها چه نقشی را در بدنه شیلنگ ایفا می کنند.

مقاومت و انعطاف شیلنگ: در مورد شیلنگ مهمترین مباحثی که می توان مطرح کرد مقوله مقاومت و انعطاف شیلنگ است. این دو مسئله از طریق خصوصیات لایه هایی که شیلنگ را می سازند برآورده می شود. بسته به نوع استفاده ای که از یک شیلنگ می شود ( مثل انتقال آب ، مواد صنعتی یا باد) لایه های ویژه ای برای ساخت آن به کار می رود. هر کدام از این دو مقوله می توانند در جایی اهمیت داشته و در جای دیگر کم استفاده باشند. مثلا در مورد شیلنگ کولر انعطاف شیلنگ بیشتر از شیلنگ آتشنشانی اهمیت دارد.

تعداد لایه ها : شیلنگ های امروزی مخصوصا شیلنگ های آب، دارای ساختار لایه بندی ، یک ، دو و سه لایه هستند. هر کدام از این لایه ها کار خاصی را انجام می دهند. شیلنگ های تک لایه می توانند شفاف یا یا کدر باشند. ضخامت آنها بسته به مورد استفاده آنها دارد. شینلگ های دو لایه از دو لایه به هم چسبیده ساخته شده اند . این دو لایه از یک جنس اما با ساختار متفاوت تهیه می شوند. شیلنگ های سه لایه ، دارای دو لایه از جنس pvc در قسمت بیرون و داخل شیلنگ و یک لایه از جنس نخ پلی استر در وسط این لایه ها بدست می آیند. البته انواع محدودی از شیلنگ ها هستند که از سه جنس pvc با ترکیب متفاوتی از این ماده ساخته می شوند. ترکیب و نوع pvc به کار رفته در هر لایه ، بسته به کارکرد شیلنگ دارد.

به طور کلی لایه داخلی بیشتر صیقلی بوده و قرار است در مقابل تب های جریان آب مقاومت کند. لایه بیرونی، از شیلنگ در مقابل عوامل مزاحم خارجی محافظت می کند. لایه میانی ، یک لایه میانجی است و کار استحکام بخشی به شیلنگ را بر عهده دارد.

جنس لایه ها

لایه های شیلنگ های pvc به خصوص شیلنگ های آب از ماده pvc نرم ساخته شده اند. از آنجا که ماده اولیه پی وی سی یک ماده سخت و شکننده است برای، منعطف کردن آن از مواد افزودنی نرم کننده استفاده می شود . این pvc ها در بازار تجاری به نوع S و E شناخته می شوند. نوع S آن از طریق فرآیندی تحت عنوان پلمریزاسیون سوسپانسیونی و نوع E آن از طریق پلیمریزاسیون امولسیونی تولید می شوند.

لایه درونی برخی از شیلنگ ها از نخ پلی استر که یک نخ صنعتی است تشکیل می شود . این نخ درون دولایه درون و بیرونی محفوظ می شود.

 ضخامت غشای هر لایه

 ضخامت هر لایه بسته به مورد مصرف شیلنگ دارد. در جایی که فشار سیال بالا است لایه داخلی ضخمتر است . جایی موانع بیروی آذار بیشتری وارد می کنند لایه بیرونی ضخیمتر یا جنس آن سخت تر می شود.

لایه نخ پلی استر

نخ پلی استر رشته هایی از یک ماده مصنوعی صنعتی است که مقاومت کششی بسیار خوبی دارند. یعنی در مقابل افزایش طول مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. این خصوصیت وقتی با لایه های پی وی سی ادغام می شود به شیلنگ مقاومت بالایی می دهد تا این محصول بتواند در مقابل فشارهای درونی و بیرونی که سعی می کنند آن را کش بیاورند استقامت کرده و پاره نشود.

یک پیام بگذارید
پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب