نحوه کشت سیر به زبان ساده

کشت سیر

از گیاه سیر چه می دانید؟ سیر چه مصارفی دارد؟ خواص سیر چیست؟ کشت سیر به چه نوع آبیاری و خاکی احتیاج دارد؟

گیاه سیر از خانواده سوسنیان و لاله و سوسن و یا خانواده پیاز می باشد. سیر یکی از سبزیجاتی است که به خاطر خواص متعددی که دارد مورد توجه زیاد قرار گرفته است. سیر برای طعم دادن به بسیاری از غذاها به خصوص غذاهای ایرانی مصرف می شود. سیر علاوه بر این که ضد عفونی کننده است و به غذاها طعم می بخشد، در معالجه بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون ، آسم و … موثر شناخته شده است.

نحوه کشت سیر

کشت سیر را می توانید از غده های کوچک (پیازچه ها) آن در اواخر تابستان یا پاییز شروع کنید. قبل از کشت ، زمین را بایستی آماده نمایید. به این ترتیب که زمین را شخم زده و با مقدار نسبتا زیادی کود حیوانی مخلوط نمایید. زمین باید کاملا سست باشد تا فرصت رشد را به غده بدهد و در جایی رو به آفتاب قرار گیرد. پس از آماده سازی زمین ، غده ها را به فواصل ۱۰-۱۵ سانتی متری بکارید. سعی کنید غده ها خیلی در عمق خاک قرار نگیرند و به صورتی باشد که نوک غده ها تقریبا در سطح خاک قرار گیرد. سپس آنرا به طور کامل آبیاری کنید.

سیر برای تولید محصول بهتر به آبیاری فراوان ، آفتاب و خاک غنی و سست نیاز دارد. این عوامل و شرایط مناسب چنانچه فراهم باشد ، غده های بزرگتر و سالم تر تولید می شوند.

نحوه جوانه زنی سیر

برای فراهم نمودن شرایط بهتر و حصول اطمینان از رویش غده ها ، ابتدا می توانید کشت غده ها را درون جعبه های چوبی و خاک مرطوب شروع نمایید. پس از جوانه زدن آنها را به خاکی که قبلا آبیاری شده و مرطوب است منتقل کنید.

شرایط برداشت سیر

 محصول سیر را می توانید از ابتدای بهار سال بعد برداشت نمایید. برداشت سیر می تواند تا اواخر تابستان ادامه یابد به شرطی که سیر ساقه گلزا و بذر تولید نکند. چنانچه سیر به گل بنشیند، غده ها مواد ذخیره ای خود را صرف گلزایی نموده و به تحلیل می روند.

 چنانچه به بذر نیاز باشد ، تعداد چند سیر را در حاشیه باغچه می توان حفظ کرد. برای حفظ تازگی سیر و جلوگیری از گلزایی آنها می توانید آنها را از خاک بیرون آورده و درون جعبه های چوبی قرار داده و کمی خاک نمناک روی آنها بریزید. در باغچه نیز می توانید به محض تولید ساقه گلزا آن را از پایین قطع نمایید.

کشت سیر را می توانید همچنین از بذر شروع کنید. ولی دو سال طول خواهد کشید تا به ثمر رسیده و غده های مناسب ایجاد نماید.

برای نگهداری بیشتر و حفظ سیر سالم می توانید آنها را پس از برداشت ، دسته دسته از طریق بخش های سبز به هم متصل نموده و به سقف زیرزمین یا جایی که نسبتا تاریک و خنک باشد آویزان نمایید. اگر بخواهید محصول شما زودتر به دست بیاید بایستی آن را زودتر بکارید و آب فراوان به آن بدهید. اگر سیر را از اوایل تابستان بکارید و عملیات داشت آن مورد توجه بیشتر قرار گیرد در ابتدای بهار محصول خوبی به دست خواهید آورد. سیر ظاهرا بومیه خاورمیانه است.

خواص سیر

سیر علاوه بر این که ضد عفونی کننده است و به غذاهای مختلف طعم می بخشد در معالجه بسیار از عوارض و بیماری ها مانند فشار خون ، آسم ، برونشیت ، نقرس ، رماتیسم و … موثر شناخته شده است.

کلام آخر

سیر معمولا عاری از آفات گیاهی است ، لیکن بیماری های ریشه ای ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و کاهش محصول شود.

کلمات کلیدی : گیاه سیر ، خواص درمانی سیر، جوانه زنی سیر، کشت سیر ، آبیاری سیر ، خاک مناسب کشت سیر.

یک کامنت
  • حجت محمدی
  • July 23, 2021 at 11:54 pm

با سلام آیا هر سیر رو میشه در هر منطقه ای کشت کرد
بنده استان کرمان شهر بم هستم چه سیری باید بکارم
ممنون میشم کمک کنید

یک پیام بگذارید
پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب