در حال حاضر، هوش مصنوعی (AI) در کشاورزی نقش اساسی را ایفا می‌کند. این فناوری با دیگر تکنولوژی‌های دیجیتال هماهنگ شده و ترکیب با آنها، اطلاعات دقیق و زمان‌واقعی را ارائه می‌دهد. استفاده از AI در تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، حسگرهای IoT، و رباتیک کشاورزی باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها می‌شود. هرچند مزایای AI برای کشاورزی غیر قابل انکار است، اما چالش‌هایی نیز وجود دارد، از جمله هزینه‌های اولیه بالا و مقاومت به فناوری جدید. برخی از پروژه‌های موفق شامل بهبود نرم‌افزار مدیریت مزرعه و ایجاد پلتفرم جامع مدیریت مزرعه با امکانات متنوع برای کشاورزان بوده‌اند. آینده هوش مصنوعی در کشاورزی نقش مهمی در افزایش بهره‌وری و پایداری زنجیره غذایی خواهد داشت، اما نیاز به آموزش کشاورزان در استفاده از راهکارهای هوش مصنوعی و ایجاد زیرساخت فناوری می‌باشد.

هوش مصنوعی در کشاورزی - بخش دوم

آیا می توانید صنعتی را تصور کنید که دارای ریسک بیشتری نسبت به کشاورزی باشد؟ می گویند آنچه را که کاشته اید درو می کنید. اما آنچه این میان فراموش می شود، این است که «اگر خوش شانس باشید». هنگامی که آب و هوا با کشاورز سر ناسازگاری می گذارد و یا محصولات کشاورزی تحت تأثیر بیماری قرار می گیرند، کشاورزان به سختی می توانند در مورد عملکرد صحبت کنند. یا وقتی همه گیری جهانی رخ می دهد ، ناگهان مدیریت فرایندهای مختلف دشوارتر می شود زیرا اکثر آنها دیجیتالی نیستند.

هوش مصنوعی در کشاورزی: ریشه کردن بذر شک - قسمت اول

تهیه آب برای کشاورزی در سالیان اخیر به یک مسئله جدی مخصوصا در کشورهای آسیای جنوب غربی تبدیل شده است. آب شیرین کن های آفتابی چند صباحی است که مورد توجه قرار گرفته است. این دستگاه ها در واقع شامل تعداد زیادی آیینه انعکاسی هستند که از نور خورشید جهت تبخیر آب شور دریا استفاده می کنند. در این دستگاه آب دریا توسط لوله های منتقل شده و در بخشی از آن قرار می گیرد. این قسمت کانون تمرکز اشعه های خورشیدی است. آب در این نقطه به حرکت در می آید و توسط خورشید داغ و تبخیر شده و و نمک و املاح آن جدا می شود. از این وسیله می توان برای کشاورزی حتی در بیابان استفاده کرد.

آب شیرین کن خورشیدی

Sundrop یک روش مبتکرانه و جدید کشاورزی است که در آن ، کشاورزان استرالیایی توانسته اند در صحرا تنها با بهره گیری از اشعه خورشید و آب دریا سالانه 17000 تن گوجه فرنگی تولید کنند. در این روش برخلاف روش سنتی کشاورزی که از آب شیرین زیرزمینی و گاز طبیعی برای تامین نیازهای آبی و انرژی مزارع استفاده می شود تنها با استفاده از آب شور دریا و اشعه خورشید برای تامین نیازها مزارع بهره می گیرند.

سان دروپ sundrp کشاورزی نوین با آب دریا و انرژی خورشید

ورود به حوزه های کشاورزی آن هم توسط کمپانی های معروف ژاپنی که تا چندی پیش با گجت های پیشرفته خود شناخته شده عالم و آدم بودند بسیار شگفت بر انگیز است. شرکت توشیبا که به عنوان یک شرکت تولید ابزار الکترونیکی در جهان معروف است این روزها وارد یک حوزه غیر متعارف شده و آن تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و کاملا کنترل شده در فضای خاص بهداشتی است. شرکت توشیبا در این فضا ها کوشیده است که در اتاق های کاملا پاکیزه، بوته های کاهو کشت نماید.

تکنولوژی های جدید کشاورزی -کشت کاهوی بدون خاک در شرکت توشیبای ژاپن

حشرات موذی و مضری که در مزرعه به سر می برند تاثیرات منفی بر روی گیاهان گذاشته و در روند رشد آنها خلل ایجاد می کنند. این حشرات میوه ها و محصولات را مورد حمله قرار داده و آنها را معیوب می کنند. به همین خاطر یکی از دغدغه های کشاورزان دور کردن این حشرات می باشد. گروهی از محققان طی سالیان گذشته در صدد بوده اند که با استفاده از تکنولوژی های نوین حشرات موذی را در مزارع و باغها از بین ببرند.

تکنولوژی های جدید کشاورزی- حذف مدیریت شده آفات و حشرات موذی

پهبادها وسایل پرنده هوشمندی هستند که بر خلاف هواپیماها به راحتی می توانند در هوا ثابت مانده و با استفاده از حسگرها و دوربینهایی که بر روی آنها سوار می شود پیرامون خود را ورنداز کنند. استفاده از این تکنولوژی یا سیستم های پروازی می تواند در کشاورزی منشاء اثرات فوق العاده ای همچون: بررسی شرایط جوی، سمپاشی دقیق، تهیه یک نقشه هوایی از مزرعه، تشخیص کیفیت و میزان محصول، آگاهی از خطر آتش سوزی و مقابله با آن و... باشد.

تکنولوژی های جدید کشاورزی – استفاده از کواد یا پهبادهای عمود پرواز

فن آوری های جدید، صنعت کشاورزی را مانند هر صنعت دیگری تغییر داده یا در حال تغییر آن هستند. از میان فن آوری ها، حسگرها یا سنسورهای هوشمند نقش به سزایی را به میزان کمتری در زمان حال و سهم بیشتری در آینده کشاورزی بازی خواهند کرد. حسگرها می توانند در کلیه مراحل تولید ، آماده سازی محصولات کشاورزی ، تست و تشخیص محصولات و کنترل بر ماشین آلات کشاورزی اعمال اثر نمایند.

فناوری های جدید کشاورزی – حسگرها
× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب