قیچی میوه چینی، نحوه استفاده ، مراقبت و کاربرد

قیچی میوه چینی همان طور که از اسم آنها پیداست برای برداشت و چیدن میوه های درختان و بوته ها استفاده می شود. استفاده از این وسیله هنگام برداشت میوه های نرم و آسیب پذیر همچون انگور، هلو ، کیوی و … بیشتر محسوس است. این ابزار به دو شکل تیغه صاف و تیغه کج ساخته می شوند که هر کدام از آنها را می توان برای موقعیت خاصی به کار برد. هر چند استفاده از هر دو طرح تقریبا در هر نوعی از میوه چینی کاربرد دارد.

 نحوه استفاده: نحوه استفاده از قیچی میوه چینی ساده است. اصولا هنگام چیدن میوه ها بسته به نرمی یا سفت بودن بافت میوه، روش خاصی را برای چیدن آن به کار می برند تا آسیب کمتری به محصول وارد شود. سعی کنید که هنگام استفاده از قیچی میوه چینی تا حد امکان دنباله بلندتری برای میوه باقی بگذارید تا تکیه گاه بهتری برای نگه داشتن آن در دست داشته باشید. از طرفی میوه هایی همچون انگور که به صورت دسته ای چیده می شوند از هم نپاشند. هر چه قدر از قسمت جلوتر تیغه قیچی میوه چینی برای برشت میوه استفاده کنید ، روی برش دنباله میوه مسلط تر خواهید بود.

نکات مراقبتی : قیچی میوه چینی به اندازه قیچی های هرس مقاوم نیست. پس از آنها برای هرس کاری استفاده نکنید. بعد از استفاده آنها را با پارچه تمیز کنید.لولای آنرا روغن بزنید و سپس روغن های اضافی را پا کنید تا وارد بدنه میوها نشود. تیغه های قیچی میوه چینی را بسته نگه دارید تا از آسیب زدن به دست و وسایل دیگر جلوگیری شود. آنرا در مکان خاصی نگه داری کنید تا از گم شدن در خاک و برگ مزرعه در امان باشد.

توصیه ها:

برداشت میوه ها در گذشته با دست انجام می شده و اصول خاصی برای آن لحاظ می کردند. مثلا آنرا به جهت خاصی می چرخاندند. با این کار میوهایی که رسیده بودند به راحتی چیده می شدند و میوه های کال و نارس چون محکم بودند ، بر روی شاخه باقی می ماندند. اما در استفاده از قیچی میوه چینی دیگر نمی توان این شرط را اعمال کرد. پس هنگام استفاده از این ابزار به نکات چندی دقت کنید تا میوه های رسیده را از میوه های نارس تشخیص دهید.

رنگ میوه: میوه های رسیده باید رنگ خاصی به خود بگیرند وگرنه کال هستند و چیدن آنها محصول را از بین می برد یا برای رسیده شدن در انبار نیاز به زمان دارد.

مقاومت: کمی میوه را بکشید که اگر خیلی مقاومت می کند آنرا نچینید.

لطافت بدنه میوه: برخی از میوها هنگام رسیده بوده بسیار نرم هستند پس با نگاه کردن یا لمس کردن میوه می توان تشخیص داد که باید آنرا چید یا نه .

کال چینی: برخی از میوه به خاطر اینکه اگر بر روی درخت بمانند تا کاملا برسند در مدت زمان رسیدن به دست مصرف کننده لهیده شده و خراب می گردند. به همین خاطر آنها را باید کال چید تا در انبار یا محل نگه داری رسیده شوند. میوه هایی همچون سیب یا موز این شرایط را دارند. پس این میوه را باید با در نظر گرفتن مدت زمان رشد میوه چید.

کاربرد: قیچی میوه چینی ابزار کمکی و مناسبی چهت برداشت و چیدن میوه های درختی و بوته ای همچون انبه ،هلو، شلیل ، هندوانه ، انگور و… است تا بتوان کیفیت برداشت محصول را افزایش داد.

کلمات کلیدی : قیچی میوه چینی ، قیچی ، رنگ میوه ، برداشت میوه ، تیغه قیچی .

تفاوت قیچی های هرس تیغه کج با تیغه معمولی

تفاوت اره تیغه کج با اره معمولی اره باغبانی

قیچی های باغبانی ابزار مفیدی هستند که هنگام هرس و اصلاح شاخه های درختان کاملا به درد بخور هستند. به گونه ای که کار باغبانی بدون وجود آنها لنگ می ماند. قیچی های هرس از لحاض زاویه فک های برش نسبت به دسته آن به دو دسته تقسیم می شوند : قیچی ها تیغه کج و قیچی های تیغه صاف یا معمولی. هر کدام از این حالت ها کار خاصی انجام می دهند و هنگام هرس به شاخه هایی برخورد می کنیم که برای هرس آنها، آسانتر یا بهتر است که از یکی از این دو قیچی استفاده کنیم.

 شکل هندسی:  شکل هندسی قیچی ها صرفه نظر از شکل تیغه بر اساس طراحی هر شرکتی متفاوت است که بیشتر جنبه زیبایی دارد. اما در شکل هندسی اجزای قیچی های تیغه کج و تیغه معمولی از نظر کاربردی تفاوتهایی اعمال می شود. به عنوان مثال دسته های قیچی تیغه کج را غیر یکسان می سازند تا دسته ها جبران حالت کج شدگی تیغه را بنمایند.

کاربرد : یکی از تفاوت های اصلی بین قیچی های تیغه کج و معمولی کاربرد آنهاست. کاربرد قیچی تیغه کج بیشتر برای برش شاخه هایی است که نسبت به محل استقرار ما کج شده اند و برش آنها توسط قیچی های تیغه معمولی کمی با مشکل مواجه می شود. وقتی در کنار شاخه ای ایستاده اید که به سمت مخالف جهت شما کج شده، هم برش آنها با دردسر همراه است هم شاخه بد بریده می شود. اما تیغه کج قیچی به شما اجازه می دهد که این شاخه را به راحتی هرس کنید و مقطع برش نیز دچار آسیب نشود.

جنس قطعات: جنس قطعات در این دو قیچی کمی با هم تفاوت دارد . البته جنس تیغه و فک نگه دارنده شاخه، در هر دو قیچی، فلزی است و از یک فلز سخت مثل آهن و فولاد ساخته می شود . اما جنس قطعات جانبی و دسته ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال دسته بعضی از قیچی های تیغه کج از پلاستیک خشک ساخته می شود در حالی که جنس دسته قیچی های تیغه معمولی از فلز و با روکش پلاستیک نرم تهیه می گردد.

اجزای محصول: بین اجزای تشکیل دهنده قیچی ها نیز تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال قیچی های تیغه معمولی دارای یک فنر فلزی با ورق عریض است که هنگام جمع شدن درون خود فرو می رود. اما قیچی تیغه کج دارای فنر حلقه ای آهنی است که هنگام جمع شدن حلقه ها به یکدیگر نزدیک می شوند.

فک های قیچی : فک های قیچی از لحاظ شکل ظاهری با هم تفاوت دارند. تیغه قیچی تیغه کج دارای قوس بیشتری برای برش بوده و فک نگه دارنده شاخه نیز، قوس بیشتری دارد که بتواند شاخه را بهتر نگه دارد. ولی فک نگه دارنده قیچی های معمولی قوس کمتری داشته و در عوض درون قوس آن زائده هایی برای نگهداشتن شاخه در نظر گرفته شده است.

تفاوت اره های باغبانی سه لبه یا سه زاویه با اره های قدیمی در چیست؟

اره باغبانی اره سه لبه اره سه زاویه

با پیشترفت صنعت ، ابزارهای باغبانی نیز سیر تکاملی گرفته و هر روز پیشرفته از گذشت می شوند. اره های باغبانی ابزار پر کاربردی هستند که باغبانان و نجاران هر روزه با آنها سر و کار دارند. طرح های جدیدی که در سایه تحقیقات اخیر به دست آمده اند منتج به اره هایی دنده های سه زاویه شده است. این اره ها نسبت به اره های قدیمی بسیار موثر تر بوده و هنگام برش به خوبی بافت چوب را برش می دهند و مانند اره های قدیمی درون تنه درخت یا چوب گیر نمی کنند. این اره ها مشکل اره های قدمی را حل کرده و اره را از تنگناهای گذشته خارج کرده اند.

 حالت زاویه های دنده های اره : دنده اره های قدیمی زاویه های جانبی نداشتند و هنگام برش به خاطر اصطکاک زیاد و تغییر جهت دندها ، به شدت کنند شده و درون تنه درخت یا چوب گیر می کردند. اره های سه زاویه با داشتن دو حالت برای برش به گونه ای که به دو جهت چپ و راست قرار گرفته اند مشکل اصطحاک را حل کرده و درون تنه درخت گیر نمی افتند.

دنده ها : دنده های اره های قدیمی به خاطر اینکه درون تنه درخت گیر نکنند توسط باغبانان هر چند وقت یکبار به سمت چپ و راست کج می شدند . این کار سبب می شد که برش ساده تر صورت گیرد . اما پس از مدتی فشار ناشی برش ، دنده های را به حالت اولیه بر می گرداند . در اره های سه زاویه این مشکل بر طرف شده است. به خاطر اینکه اره های سه زاویه به دو سمت چپ راست تراش خورده اند و نیاز به کج کردن آنها وجود ندارد. این قضیه به اره امکان می دهد که در هر دو جهت رفت و برگشت کار برش را انجام دهد و از طرفی به خوبی خاک اره ها را به سمت بیرون هدایت کند تا وجود آنها باعث اصطکاک نشود.

مقایسه با اره های قدیمی

خاک اره وجود خاک اره نیز مزید علت بود و این اره ها به خاطر اینکه نمی توانستند به خوبی جریان خروج خاک اره را از مسیر برش هدایت کنند به مشکل بر می خوردند. این خاک اره ها در دو طرف اره درون تنه درخت جا می گرفتند و این قضیه باعث گیر کردن و قفل شده اره درون تنه چوب می شد.

 مشکل خاک اره : هنگام برش تنه چوب توسط اره ، قطعات چوب به صورت ذره ذره درآمده و خاک اره را ایجاد می کند. این خاک اره ها اگر به خوبی به سمت بیرون هدایت نشوند ، در مسیر برش باقی می مانند و به تدریج دو طرف بدنه اره را احاطه می کنند. این موضوع سبب می شود که اصطکاک بین اره و بدنه چوب افزایش یافته و اره داغ شود. با داغ شدن اره و چسبیدن خاک اره ها به بدنه اره ، تیغه اره درون تنه گیر کرده یا قفل شود. در اره های قدیمی برای اینکه دنده ها بتوانند خاک اره را به بیرون هدایت کنند دنده ها را به دو سمت چپ و راست کج می کردند . اما پس از مدتی، دنده ها به حالت اولیه باز گشت می کرد. اره های سه زاویه این مشکل را حل کرده اند چون وجود سه دنده های سه زاوله که در دوطرف بدنه تیغه تعبیه شده اند ، خاک اره را به بیرون هدایت کرده و از مسیر برش خارج می کنند.

عرض برش: عرض بدنه تیغه برش به اندازه کافی در نظر گرفته شده است تا هنگام برش و فرو رفتن اره در تنه فضای کافی جهت حرکت اره و هدایت خاک اره ها وجود داشته باشد. این مسئله سبب شده که اره درون تنه گیر نکرده و فرآیند جریان خاک اره های مختل نشود.

مزایای اره های تاشو هنگام مسافرت ، طبعیت گردی و کوهنوردی

اره باغبانی تاشو کاربدر اره در گردش و کوهنوردی

 اره های تاشو نسل نسبتا جدید از اره ها هستند که به خاطر شکل خاص خود و قابلیت تا شدن، کاربردها و توانایی های جدیدی به این ابزار اضافه نموده اند. اره های تاشو می توانند بدون اینکه به دست یا ابزار دیگر صدمه وارد کنند در هنگام مسافرت ، گردش در طبیعت یا کوهنوردی، درون خودرو یا کوله پشتی حمل شوند و گردش لذت بخشی را برای علاقه مندان طبعیت فراهم سازند.

امنیت : از جمله اصلی ترین مزایای اره های تاشو ، امنیت زایی آنهاست. این ابزار به خاطر داشتن تیغه های تیز و دنده ای به شدن می توانند خطرناک باشند. اما قابلیت تا شدن تیغه به آنها این امکان را می دهند که از آسیب زدن به دست و بدن انسان جلوی گیری کنند. این امنیت شامل محیط اطراف نیز می شود. این اره وقتی که قرار است برای گردش توسط خودرو یا کوله پشتی حمل شود می تواند به آنها صدمه وارد سازد. اما وقتی تیغه در حاله صیانت خود یعنی در شکاف دسته قرار می گیرد دیگر نیشی برای آسیب رساندن به ابزار دیگر و اطراف خود ندارد.

محافظت از تیغه اره: یکی از نکاتی که شاید هنگام استفاده از یک اره مورد غفلت واقع می شود محافظت از تیغه آن است. چون تیغه ها از جنس فلز سخت ساخته می شوند به همین خاطر هنگام برخورد با اجسام سخت مثل فلزات و سنگ ها ممکن است دنده های آنها بشکند یا آسیب ببیند. اما قابلیت تا شدن از این تیغه محافظت می کند. البته چون دسته اره های تاشو ، از جنس پلاستیک ساخته می شود هنگام تماس یا برخورد با اجسام سخت، آسیب کمی به دسته وارد می شود و نمی شکند.

حمل آسان : وقتی اره درون دسته تا می شود طول آن کم شده و جاگیر تر می شود. حتی درون دست نیز بهتر می توان آنرا نگه داری کرد. پس هنگامی که در حال قدم زدن در طبیعت هستید ، به راحتی می توانید آنرا در دست گرفته یا در کوله پشتی جا دهید و به گردش بپردازید. اما مواظب باشید که با این اره مفید شاخه های سبز را برش ندهید و طبیعت را نیازارید. چون هر وسیله مفیدی، روی تاریکی هم دارد.

وزن اندک : وزن اندک اره های تاشو امتیاز مهمی محصوب می شود چون هنگام برش یا حمل، هر چه وزن ابزار کمتر باشد ، نیروی شما کمتر تحلیل می رود.

مشخصات فنی دسته و تیغه : اره های تاشو دارای دسته های پلاستیکی نرم و منعطف و تیغه بسیار تیزی هستند که هنگام برش بسیار موثر عمل می کنند. دسته خوش دست آن دست را خسته و آزرده نمی کند و تیغه سه زاویه آن برش را بسیار ساده کرده و نیروی دست بیشتر صرف برش می شود تا صرف مقابله با اصطکاک.

داشتن ضامن تیغه : یکی از قابلیت های خوبی که اره های تاشو دارند این است که تیغه اره هنگام جاخوش کردن درون دسته یا هنگام آماده برش بودن، دارای ضامن هستند و تا زمانی که ضامن آنها رها نشود ، امکان چرخش تیغه حول محور آن وجود ندارد. این مسئله هنگام برش بسیار حائز اهمیت است. چون چرخش و حرکت ناخواسته اره هنگام برش می تواند بسیار آسیب رسان باشد.

چرا از قیچی های بهکو استفاده می کنیم ؟

قیچی های باغبانی بهکو ابزار فیزیکی مناسبی هستند که برای هرس درختان یا چیدن میوه های آنها مورد استفاده قرار می گیرند. این قیچی ها به خاطر شکل مناسب در طرح ، زیبایی ظاهری، استقاومت و عمر مفید بالا ، کاربرد آسان و متناسب با نیاز باغبانان ، مورد توجه هستند و استفاده از آنها را فراگیر نموده است.

دوام : دوام و عمر هر وسیله ای یکی از پوئن های مثبت و امتیازات آنها محسوب می شود. قیچی های بهکو به خاطر داشتن تیغه فولادی یا آهنی روکش دار ، هنگام برش آسیب کمتری دریافت می کنند. اجزای فلزی آنها بسیار محکم و مقاوم ساخته شده اند که دفعات استفاده از آنها را افزایش می دهد. وجود روکش پلیمری بر روی دسته های آنها هم از زنگ زدن آنها جلوگیری کرده هم دست را کمتر خسته می کند.

تنوع طرح : یکی از امتیازات محصولات بهکو تنوع فراوان در طرح های محصولات این برند می باشد. طبیعتا قیچی های بهکو نیز از این قاعده مستثنا نبود و تنوع طرح و رنگ و شکل ظاهری و هندسی این ابزار، به آنها زیبای خاصی بخشیده است. این برند توانسته طبق ذائقه ها و سلایق مختلف تولید محصول کند و نظر بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب نماید.

طراحی ابزار طبق نیاز: برای وسایلی که برای برطرف کردن نیاز خاصی طراحی می شوند این ضرورت وجود دارد که آن نیاز را شناخته و آن را تا حد کمال برطرف نمایند. قیچی های هرس بهکو ، با توجه به نیازهای هرس کاری طراحی شده اند به گونه ای که هنگام استفاده از آنها ، هیچ گونه کوتاهی اعمال نشده است. وقتی کسی با این ابزار کار می کند نیاز به وسیله جانبی دیگری در خود احساس نمی کند.

کاربرد آسان : استفاده از قیچی های باغبانی باید بسیار ساده باشد. چون این ابزار برای افرادی طراحی می شوند که فرصت یا دل و دماغ یادگیری های پیچیده ندارند. به همین خاطر قیچی های بهکو به سادگی قابل استفاده هستند و یادگیری این ابزار جهت استفاده و به کارگیری همه ظرفیت آنها در چند دقیقه امکان پذیر است و وقت افراد برای فراگیری آنها تلف نمی شود.

شکل هندسی ابزار: شکل هندسی قیچی های بهکو متناسب با نیازی که هنگام تماس با شاخه ها وجود دارد طراحی شده است. یعنی هنگامی که با یک شاخه خاص کار می کنید این ابزار به شما امکان می دهد که به هر ترتیب که شما راحت هستید آن شاخه را هرس کرده یا اصلاح نمایید. این مطلب به این معنی است که خود قیچی هنگام هرس کاری مانعی برای برش شاخه ها ایجاد نمی کند.

ابزار باغبانی در یک نگاه

ابزار باغبانی اره باغبانی بیلچه بیل آبپاش شیلنگ قیچی هرس قیچی میوه چین

امروزه ابزار باغبانی یکی از اجزای جدایی ناپذیر در حوزه باغبانی و کشاورزی به حساب می آیند. به گونه ای که نمی توان این حوزه را بدون این ابزار تصور کرد. ابزار باغبانی دامنه بسیار گسترده ای دارند که هر کدام در بخشی از مزرعه و باغ کاری انجام می دهند . ابزار باغبانی را می توان تحت زمینه های متعددی تقسیم بندی کرد. زمینه هایی همچون ابزار دستی و موتوری مثل اره دستی و اره برقی؛ ابزار خاک برداری مثل بیل ،بیلچه و چنگک. ابزار آبیاری مثل آبپاش دستی و فضای سبز؛ ابزار برش و هرس مثل قیچی هرس ، میوه چین، اره باغبانی و … .

معرفی برخی انواع ابزار باغبانی ، مزایا و کاربرد هر کدام

ابزار خاک برداری یا کار با خاک

این ابزار انواع متعددی دارند و هر کدام طرح و شکل خاصی را به خود اختصاص داده اند. معروف ترین آن ها بیل و بیلچه باغبانی و چنگک هستند که برای جابجا کردن خاک از آنها استفاده می شود. مزیت آنها در این است به راحتی می توانند خاک را زیر و رو کرده و آنرا به مکانهایی که نیاز است منتقل کنند. به عنوان مثال چنگک وسیله مناسبی برای یکدست کردن سطح خاک می باشد.

ابزار برش

این ابزار طرح های زیادی دارند و که هر کدام در زمینه برش کار خاصی را انجام می دهد. مثل اره باغبانی و تبر چوب. از این ابزار جهت برش ، اره کردن و تکه تکه کردن یک درخت یا شاخه های قطور آنها استفاده می شود. این ابزار ، مخصوص برش قطعات بزرگ چوب هستند و ابزار دیگر در این حوزه یا کارایی ندارد یا اینکه کار با آنها بسیار سخت خواهد بود.

ابزار هرس

 ابزار هرس ابزار مهم و ظریفی هستند که بیشتر توسط یک دست نگه داشته می شوند. این ابزار تنوع پرشماری دارند که هر کدام کار بخصوصی را به عهده دارد. مرسوم ترین این ابزار قیچی های هرس و میوه چین ها هستند که برای هرس شاخه های کم قطر و کوچک و چیدن میوه استفاده می شوند. زمانی که صحبت از هرس کردن شاخه های انبوع و نازک به میان می آید نمی توان قابلیت این ابزار را انکار کرد.

ابزار آبیاری

ابزار آبیاری همچنان که از اسم آنها هویداست برای انتقال آب و آبیاری درختان و مزارع مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارهای متعددی همچون آبپاش شیلنگ ، آبپاش فضای سبز یا مزرعه و آبپاش دستی مخذنی در شمار این ابزار هستند. با استفاده درست از این ابزار می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد تا بتوان با بازده بیشتر و هدررفت کمتری به باغبانی و کشاورزی پرداخت.

ابزار ایمنی

این ابزار هنگامی کاربرد دارند که صحبت از محافظت از دست و بدن انسان در باغ و مزرعه در میان باشد. مهمترین ابزار ایمنی در حوزه کشاورزی دستکشهای باغبانی هستند که از آسیب دیدن دست هنگام کار با ابزار و وسایل باغبانی جلوگیری می کنند. این محافظت شامل مصونیت دست هنگام تماس با محصولات کشاورزی نیز می شود.

در تکثیر و پرورش گیاهان چه ابزاری مورد نیاز می باشد؟

قیچی باغبانی

برای تکثیر موفق گیاهان، لازم است که محیط کاری تمیز و منظم داشته باشید و از ابزار و تجهیزات مؤثر و کارایی برخوردار باشید و روش استانداردی را دنبال کنید. شکست و عدم موفقیت در هر قسمت از سیستم منجر به سردرگمی شده و مهم تر این که باعث تأخیراتی می شود که احتمال موفقیت را کاهش می دهد.

مهم ترین ابزار و تجهیزات خاص تکثیر گیاهی عبارتند از چاقو یا کاردی تیز، یک جفت قیچی باغبانی، بیلچه نشا یا میخ نشا، کمپوست مناسب، انتخاب ظروف و تبق بذر. همه این ابزار و تجهیزات درجه یک، لزوما موفقیت تکثیر را افزایش نمی دهند، بلکه مهم این است که آن ها کار باغبان را راحت تر می کنند. اگر کار راحت تر شود، آسان تر به موفقیت می رسد.

استفاده از ابزار مناسب بسیار مهم می باشد. مثلا برای اجتناب از له شدگی و پارگی شاخه هنگام آماده کردن قلمه شاخه نرم برای کشت، همیشه از چاقویی تیز یا تیغی تیز و صفحه شیشه ای تمیز استفاده کنید. در صورتی که ماده گیاهی آسیب ببیند، می خشکد و به محلی جهت پوسیدگی و عفونت تبدیل می شود. همچنین بسیار مهم است که قلمه را در کمپوست با فشار وارد نکنید، بلکه همیشه نخست با کمک میخ نشا حفره ای در اندازه مناسب ایجاد کنید و سپس گیاه را در آن حفره قرار دهید. میخ نشا باید تقریبا با همان قطری باشد که قلمه باید در آن قطر کشت شود.

در این مقاله به بررسی تخصصی قیچی های باغبانی می پردازیم:

گرچه یک چاقوی تیز همیشه به عنوان ابزار مهم برشی  باغبان جهت تکثیر تلقی می شود اما امروزه بیشترین استفاده از قیچی های باغبانی که به خوبی طراحی شده اند، صورت می گیرد و آن به این دلیل است که قیچی های باغبانی آسیب کمتری به گیاه می رسانند.

قیچی های باغبانی نه تنها مناسب برش نهایی روی ساقه های سخت و محکمی هستند که تمیز بریدن آن ها کار سختی است، بلکه از آن ها می توان برای برش آغازین  ساقه های نرم استفاده کرد که ممکن است در مرحله نهایی نیازمند اصلاح دقیق به وسیله چاقو یا تیغ باشند.

دو طرح اصلی از قیچی های باغبانی موجود است: قیچی های سندانی و نوع سگکی

قیچی های سندانی دارای یک تیغه تیز هستند که از هر دو طرف دارای فرورفتگی هایی است که ساقه را با له کردن آن در مقابل سطح صاف پهن (سندان) می برد. قیچی های سگکی نیز دارای یک تیغه تیز هستند، اما معمولا تنها سطح داخل آن صاف است. این تیغه با چرخش تیغه سندانی به عقب مثل قیچی های عادی (خیاطی) شاخه را قطع می کند.

قیچی های نوع سگکی بیشتر ترجیح داده می شوند و آن به این دلیل است که این نوع قیچی برش تمیزی را انجام می دهد و له شدگی و ضربه کمتری را در ناحیه برش ایجاد می کند. دیگر طرح های قیچی همچون قیچی های ضامن دار برای تکثیر ضرورتی ندارند.

هنگام انتخاب قیچی ها دقت کنید که اندازه آن ها مناسب باشد، دسته های آن نرم و راحت باز و بسته شود. بهتر است که قیچی فنری انتخاب کنید به طوری که بعد از هر بار برش تیغه های آن خود به خود باز شود. باز نگه داشتن تیغه ها برای هر وقفه کاری خسته کننده است. قیچی را انتخاب کنید که گیره یا چفت داشته باشد تا قیچی ها را هنگام استفاده نکردن بسته نگه دارد به طوری که خطرناک نبوده و لبه برش آن حفاظت شود. بعضی از انواع قیچی ها دارای شیاری جهت جمع کردن شیره گیاه دارند که مانع از چسبندگی لبه آن می شود.

انجام برش تمیز

هنگام استفاده از قیچی باغبانی باید توجه داشته باشید که برش از کجا صورت می گیرد. تیغه سندانی اغلب کاملا ضخیم است و همیشه نمی توان محل واقعی برش را هنگام بریدن مشاهده کرد. هم چنین دقت داشته باشید که هر گونه برشی با دور نگه داشتن تیغه سندانی از سطح برش صورت گیرد، تا از له شدن و آسیب رسانی به گیاه در محل برش جلوگیری شود.

برای انجام یک برش تمیز، دو تیغه قیچی را محکم به هم فشار دهید. هرگز به قیچی زیاد فشار نیاورید که در یک دفعه برش را انجام دهد، چرا که این عمل باعث کج شدن تیغه ها می شود، به لولای قیچی آسیب می رساند و احتمالا به گیاه نیز صدمه می زند. هنگام برخورد با ساقه سخت و ضخیم، تیغه را بعد از هر برش اندکی در اطراف محل برش حرکت دهید تا زمانی که آن را کاملا برش دهد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تکثیر و پرورش گیاهان می توانید کتاب گام به گام تکثیر و پرورش گیاهان را مطالعه فرمایید.

گام به گام تکثیر و پرورش گیاهان

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب