تاثیرات مثبت استفاده از مه پاش در گلخانه های خانگی

مه پاش خانگی

مه پاش ها ابزار مناسبی برای تغییر رطوبت فضا هستند که استفاده از آنها در گلخانه های خانگی تاثیرات مطلوبی بر روی فضای آن می گذارد. از این وسیله علاوه بر تلطیف فضای گلخانه می توان برای معطر سازی آنجا نیز استفاده کرد و همین طور بوی بد ناشی از طبخ غذا یا دود سیگار را با به کار بردن گلاب در مایع آن برطرف نمود.

 تلطیف فضای گلخانه

مه پاش به خاطر سبک خاصی که برای انتشار آب در فضاهای داخلی و بسته دارد می تواند فضای درون گلخانه های خانگی را مرطوب و تلطیف نموده و خشکی ناشی از گرما یا تابش خورشید را از بین ببرد. بعضی از گلهای آپارتمانی به فضایی مرطوب احتیاج دارند. اما این رطوبت نباید از حد مشخصی فرا تر رود. به همین خاطر استفاده از مه پاش می تواند رطوبت فضای گلخانه را در حدی که مورد پسند گلها و گیاهان باشد تامین نماید.

معطر کردن فضای خانه

در بعضی مواقع فضای داخلی خانه به خاطر انتشار بوهای ناشی از طبخ غذا یا استفاده از قلیان یا سیگار ، نامطبوع شده و به اصطلاح بوی نا می دهد. این عارضه را می توان با ریختن گلاب درون مایع مه پاش تغییر داده و فضای درون خانه را معطر کرد که دیگر بوی بد استشمام نشود.

دور کردن حشرات از گل ها

اکثر حشراتی که ممکن است در خانه پیدا شوند از رطوبت بیزار هستند و سعی می کنند از آن دور شوند. استفاده از مه پاش به خاطر اینکه آب را به صورت ابری از مایع در می آورد می تواند حشرات را از اطراف گلها دور کند. درواقع پودر کردن آب توسط مه پاش علاوه بر تلطیف فضای اطراف گل ها و برگها از پرسه زدن حشرات مزاحم نیز کاسته یا از آن جلو گیری می کند.

اثرات مثبت روانی بر روی ساکنان خانه

معطر و لطیف بودن فضای خانه و گلخانه، تاثیرات مثبتی بر روی روح و روان افراد ساکن در یک مکان می گذارد. یکی از دلایلی که اکثر ایرانی ها برای تفریحات به شمال کشور سفر می کنند نیز داشتن فضای مه آلود در جنگل های این منطقه است که تاثیری روانی و غریب بر روی آنها می گذارد و سفر آنها رویایی می کند.

جایگزین بخور سرد

امروزه استفاده از ابزاری برای انتشار بخور سرد در خانه رواج پیدا کرده است که ماده ای معطر را در فضا پخش می کند. می توان همان ماده را به آب مه پاش اضافه کرد و با یک وسیله دو کار را انجام داد. درواقع در کنار همه مزایایی که برای مه پاش وجود دارد می توان این گزینه را نیز برای آن در نظر گرفت و از خرید وسیله اضافی خود داری نمود.

تعدیل دما

یکی از کارایی های مه پاش در فضای خانه تعدیل دما می باشد. این وسیله با انتشار یک مه کم حجم، دمای خانه را به گونه ای که برای ساکنان خانه و البته گلها و گیاهان مناسب باشد کنترل می کند.

با شیر تایمر بهکو ذهن خود را از دغدغه آبیاری گلدانها راحت کنید

شیر تایمر آبیاری شیر تایمر مخصوص آبیاری در هنگام سفر

 شیر تایمر بهکو یک وسیله آبیاری گل و گیاه و درختچه های زینتی است که با داشتن زمان بندی مناسب می تواند ذهن شما را از نگرانی و دلواپسی ناشی از آبیاری گلدانها و درختچه ها خلاصی بخشد. این وسیله بسیار ساده و در عین حال کار آمد است و با دقت کافی کار آبیاری گلها را انجام می دهد. در این وسیله دو پیچ تنظیم وجود دارد که با آنها می توانید مدت زمان آبیاری و همچنین دوره آبیاری را با دقت مشخص کنید.

شیر تایمر چگونه کار می کند؟

شیر تایمر یک وسیله مکانیکی-الکتریکی است که وظیفه آن انتقال آب برای مدت و دوره ای مشخص شده است. در این وسیله دو پیچ تنظیم وجود دارد که پیچ Run Timer مربوط به مدت آبیاری (یعنی چه مدت آب جریان داشته باشد مثلا ۵ دقیقه) و پیچ frequency مربوط به دوره آبیاری است ( یعنی هر چند وقت یکبار آبیاری انجام شود مثلا هر دو روز یکبار) . با توجه به میزان نیاز آبی گیاهان خود ، پیچ ها را تنظیم کرده تا آبیاری به دقت انجام شود.

انواع شیر تایمر بهکو

شیرتایمرهای بهکو دو مدل تک کانال و دو کاناله دارد. شیر تایمر تک کاناله مربوط به یک نوع آبیاری است و از دو کاناله می توان برای دو نوع آبیاری برای گیاهانی که نیازهای آبی متفاوتی دارند استفاده کرد.

 نکات مراقبی

شیر تایمر را از تابش مستقیم آفتاب محافظت کنید. امکان دارد قطعات پلاستیکی این وسیله در معرض نور خورشید داغ شده و تغییر شکل دهند. قطعات الکتریکی در این وسیله عایق بندی نشده اند به همین خاطر نباید آب به باتری و موتور الکتریکی دستگاه برسد. فقط مواظب باشید که شیر تایمر توسط آبپاشی خیس نشود. اگر از آبی استفاده می کنید که املاح زیادی دارد حتما از فیلتر استفاده نمایید. چون املاح و گچ موجود در آب ، به چرخدنده ها می چسبد و آنها هنگام چرخش به یکدیگر گیر کرده یا می شکنند.

 مزایای شیر تایمر

–         آبیاری توسط شیر تایمر بسیار دقیق انجام می شود در حالی که به صورت عادی این دقت بدست نمی آید.

–         توسط این شیر تایمر می توان آبیاری گلها را برای همیشه به این وسیله واگذار کرد و از دغدغه آبیاری یا خشک شدن آنها ذهن خود را آزاد کنید. البته توجه به این نکته ضروری می باشد که حداقل هفته ای یک بار فرایند کار آنرا چک کنید.

–         شیر تایمر بسیار کم مصرف است . این وسیله توسط باتری تغذیه می شود و باتری های نیم قلمی آن حداقل ۳ ماه انرژی دستگاه را تامین می کنند.

 کاربرد

از شیر تایمر های بهکو می توان برای آبیاری کنترل شده گلها و گیاهان آپارتمانی ، گلهای موجود در حیاط، و درختچه های زینتی استفاده نمود. البته از این وسیله برای مصارفی که غیر از آبیاری نیز می توان استفاده کرد منتها به شرط آنکه این مصارف به جریان تنظیم شونده ای با فشار کم احتیاج داشته باشد.

کلمات کلیدی : شیر تایمر ، آبیاری گل و گیاه، گل و گیاه آپارتمانی، آبیاری درختچه ها، شیر تایمر دو کاناله ، شیر تایمر تک کانال، شیر تایمر بهکو .

گروه: آبیاری

آب بانک چگونه ذهن انسان را از دغدغه آبیاری گلدان ها خلاصی می بخشد؟

آب بانک آبیاری در هنگام سفر

آب بانک یک ایده جالب در زمینه آبیاری است که برای آبیاری گل و گیاه و درختچه های زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس ایده آب بانک از ساختار سفال گرفته شده است. سفال به صورتی عمل می کند که آب از قسمت پر رطوبت به بخش کم رطوبت حرکت می کند. درواقع این وسیله یک ساختار هوشمند آبیاری است و نسبت به سایر سیستم های آبیاری ، آب کمتری مصرف می کند.

نحوه عملکرد آب بانک

آب بانک یک ساختار هوشمند آبیاری است که آب از بدنه بیرونی آن تراوش کرده و به بیرون راه پیدا می کند. ایده آب بانک از ساختار سفال وام گرفته شده است. ساختار شیمایی سفال به نحوی عمل می کند که آب از لایه ای که رطوبت بیشتری دارد به لایه ای که رطوبت کمتری در آن است حرکت می کند. این خاصیت در مورد آب بانک به این معنی است که اگر سمت بیرونی قطعه سفالی آب بانک، خشک باشد یا در خاک یا مکان خشکی قرار بگیرد رطوبت از قشای آن نفوذ کرده و بیرون می آید. ولی اگر سطح بیرونی به اندازه سطح داخلی آب بانک رطوبت داشته باشد (مثلا آب بانک را درون یک ظرف آب قرار دهیم) آب به بیرون تراوش نمی کند.

نحوه استفاده از آب بانک

 برای استفاده از آب بانک به مهارت خاصی نیاز نیست. فقط کافی است که شما سر یک بطری یا یک شیلنگ آب را به دریچه آببانک وصل کرده و سپس قسمت سفالین آن را درون خاک گلدان فرو کنید. آب بانک به میزانی که گیاه لازم داشته باشد رطوبت در اختیار آن قرار می دهد. اگر میزان مصرف گیاه کاهش یابد ، آب بانک نیز میزان تراوش خود را می کاهد. چون آب بانک عادت دارد فقط به میزان مشخصی از خود آب عبور دهد و اگر سطح بیرونی سفال ، به اندازه کافی رطوبت داشته باشد انتقال آب متوقف می شود.

 از مزایای آب بانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-کاهش مصرف آب تا حد زیادی.

 -آبیاری هوشمند گل و گیاه: به این معنی که زیادی، آب به گیاه نمی رسد.

-فکر انسان از این دقدقه که به گیاه آب داده شده یا نه خلاص می شود. چون با یک بطری ۱.۵ لیتری آب می توان برای ۱۰ تا ۱۵ روز آبیاری گیاه را انجام داد.

-صرفه جویی در مصرف آب که این روزها به یک مسئله تبدیل شده است.

– راحت بودن استفاده از آب بانک: برای کار با آب بانک مهارت خاصی لازم نیست فقط کافی است که هر بار بطری آب را پر از آب کرده و به آب بانک وصل نمود و دوباره درون خاک گلدان قرار داد.

  تراوش آب

نحوه آبیاری توسط آببانک به صورت تراوش است. این مسئله ذهن انسان را به یاد این ضرب المثل فارسی می اندازد که : از کوزه همان تراود که در اوست . این فرایند هم هوشمندانه عمل می کند و هم اینکه اگر آب حاوی املاح بزرگ باشد از آن عبور نمی کنند. میزان مصرف آب برای آبیاری نیز کمتر از قطره چکان ها می باشد . در این روش به جای حالت شره یا چکه کردن از حالت نم پس دادن استفاده میشود . این خاصیت سبب می شود که زمان کافی برای جذب آب به ریشه گیاه داده شود و آب به هدر نرود.

کاربرد

از آب بانک می توان برای آبیاری گل و گیاهان و درختچه های زینتی در گل دان و باغچه استفاده کرد.

 کلمات کلیدی: آب بانک ، تراوش آب ، کاهش مصرف آب ، کم آبی، قطره چکان ، خاصیت سفال ، جریان آب . گل و گیاه زینتی ، گلدان ، گلخانه ، درختچه های زینتی .

سیستم های مه پاش در چه مکانهایی کاربرد دارند؟

سیستم مه پاش

پکیج مه پاش شامل یک شیلنگ با انعطاف و تعدادی نازل مه پاشنده است که با استفاده از فشار آب ، جریان آب را به صورت پودر در می آورد. این پودر حالتی مشابه مه یا ابر ایجاد می نماید و برای تامین رطوبت و همین طور کمک به تهویه مطبوع محیط، به کار می رود. سیستم های مه پاش در مکانهای زیادی قابل استفاده است، از جمله مرغداری ها ، گلخانه ها ، سالن های رستوران، مکان ها تجمع افراد و… .

مرغداری و مکانهای پرورش طیور

مرغداری ها مکانهایی هستند که به خاطر فضای زیادی که دارند همیشه بحث کنترل دما و رطوبت آن ها یک مسئله است. ماکیان و طیور پرورشی از جمله مرغ های برقی، پرندگان حساسی هستند و نسبت به تغییر دما و رطوبت به شدت واکنش نشان می دهند. با استفاده از سیستم مه پاش به راحتی می توان رطوبت و به تبع آن دمای این فضاها را کنترل کرد.

مه پاش در مرغداری

گلخانه ها

گلخانه ها که مکان ها بسته ای هستند برای پرورش گیاهان و میوه های خاصی به کار می روند. کنترل دما در این مکان ها بسیار مهم است و سرد یا گرم کردن آنها می تواند هزینه بر باشد. استفاده از سیستم های مه پاش که هزینه کمی در بر دارند می تواند با تامین رطوبت کافی دمای این مکان ها را در حد مور نیاز نگه دارد. از طرفی با ایجاد یک جریان کافی از هوا، رطوبت به سرما تبدیل شده و نیاز به دستگاه های خنک کننده به حداقل می رسد.

رستوران ها و پیتزا فروشی ها

 در رستورانها و مکان های طبخ و تناول غذا به خاطر وجود حرارت و بوی ناشی از غذا و همین طور تنفس افراد، بوی نامطبوعی در فضای ایجاد می شود. با استفاده از سیستم های مه پاش هم می توان این فضا ها را در حد مناسبی مرطوب و لطیف نگه داشت و هم می توان با ایجاد ابری از گلاب، بوی بد سالن را تغییر داد.

سالن های پرورش قارچ

 قارچ ها گیاهانی هستند که نیاز به آب زیادی ندارند. به همین خاطر می توان با استفاده از سیستم های مه پاش آب مورد نیاز آنها را تامین کرد و از طرفی مکان کشت آنها را نیز مرطوب نگه داشت تا دمای محیط برای آنها کنترل شود.

محل تجمع افراد ، هیئت های عزاداری و سخنرانی

در مکانهای که افراد برای برنامه خاصی دور هم جمع می شوند، همچون مساجد یا تکیه ها یا مکانهایی که برای ایراد سخنرانی در نظر گرفته می شود، به خاطر دمای که از بدن و تنفس آنها منتشر می شود ، فضای آن تجمع گرم و بد بود می شود. استفاده از سیستم های مه پاش می تواند محیط را مطبوع کرده و دما را کاهش دهد.

گلاب پاشی و تهویه مطبوع

گلاب پاشی یکی از راه کارهایی است که برای تغییر بوی بد محیط مخصوصا در مکان ها پر تجمع استفاده می شود. اگر این گلاب پاشی به صورت ابری و به شکل پودر شده باشد تاثیر بیشتری بر جای می گذارد. سیستم های مه پاش می تواند این مهم را به انجام برساند. با این تفاوت که به جای آب از گلاب برای مه پاشی استفاده می گردد.

کلمات کلیدی : سیستم مه پاش، تهویه مطبوع ، مرغداری ، گلاب پاشی ، محیط رستوران، فضای مساجد و تجمع ها ، تهویه مکان های تجمع ، گلخانه .

گروه: آبیاری

ترفندهایی برای خلاص شدن از شر پشه های گلدان

پشه های گلدان یکی از دردسرهای ناشی از حضور گلدانها در آپارتمان یا گلخانه می باشد. پشه های گلدان موجب می شود که برخی از فعالیت های گل ها و گیاهان مختل شده و حتی نمای ظاهری آنها ناپسند گردد. برای از بین بردن یا دور کردن پشه ها از گلدان ها ترفندهایی می توان اعمال کرد تا از شر آنها خلاص شد. ترفندهایی همچون قطع موقت آبیاری ، استفاده از لایه ای از شن بر روی خاک گلدان و… .

–                      اولین راه کار توقف موقت آبیاری است . اجازه بدهید تا چند سانتی از سطح خاک خشک شود . این ترفند سبب شده که لاروهای پشه که رو یا زیر بخش ابتدایی خاک هستند از بین رفته و همین طور تمایل به تخم گذاری مجدد کم شود.

–         استفاده از چسب زرد: که جزو لوازم کشاورزی به حساب می آید می تواند در کاهش جمعیت پشه ها موثر باشد. این چسب را می توانید از فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه نمایید.

–                      به کار بردن لایه ای از شن : این حشرات نامطلوب به طور معمول تا عمق یک سانتی خاک تخم گذاری می کنند . استفاده از یک لایه یک سانتی از شن باعث خشک شدن محیط می گردد و تخم گذاری آنها را متوقف می کند. از طرفی تخم گذاری در محیط سخت شنی برای آنها تولید مشکل می کند.

–                      استفاده از سیر: بوی مشمئز کننده سیر در فراری دادن پشه ها موثر است. چون این حشرات نسبت به بوی سیر حساسند . می توانید تعدادی سیر را خرد کرده و بر روی خاک قرار دهید . این بو میزان تجمع آنها را در اطراف گلها به حداقل می رساند.

–                      استفاده از تله های سیب زمینی : تکه های سیب زمین را با ضخامت نازک برش داده و روی سطح خاک قرار دهید و تا چهار ساعت به آنها دست نزنید. بعد از دو روز نیز آنها را با قطعات تازه جایگزین کنید. تکه های سیب زمینی همچون تله های چسبناک عمل کرده و هنگامی که پشه ها بر روی آنها می نشینند به آن می چسبند و گرفتار می شوند.

–         استفاده از دارچین به عنوان سم طبیعی: دارچین برای حشرات حکم سم را ایفا می نماید و بو و بافت آن برای لاروها کشنده است. پودر دارچین را هر چند هفته یکبار بر روی خاک گلدان ها بپاشید تا با مسموم شدن لاروها میزان تجمع حشرات به حداقل برسد.

–         چای بابونه : می توانید یک قسمت از چای بابونه سرد شده را با سه قسمت از آب مخلوط کرده و هنگام آبیاری گلها مورد استفاده قرار دهید. مزه تلخ این گیاه دارویی سبب فاصله گرفتن پشه ها از گلها خواهد شد.

 نکته آخر اینکه از بین رفتن پشه های مزاحم به سرعت صورت نمی گیرد و نیاز به صبر و شکیبایی دارد . استفاده از روش های طبیعی که بخشی از آن در بالا ذکر شد تاثیر بهتری در حفظ گیاهان دارد. به خاطر اینکه به کار بردن سموم شیمیای به بافت بدنه گلها آسیب وارد کرده و از عمر آنها می کاهد.

مقایسه دو کتاب “پرورش گل و گیاهان زینتی در باغ و خانه” و “گلکاری”

گل و گیاهان زینتی

کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی در باغ و خانه به قلم دکتر عباس میرزاخانی و مهندس محمدحسین عظیمی از محقیقین ایستگاه ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات در ۶ فصل و ۲۸۵ صفحه نگاشته شده است و توسط انتشارات تاک به چاپ رسیده است.

فصل اول کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی اطلاعاتی در مورد احداث گلخانه، سیستم های تهویه گلخانه و آبیاری گلخانه در اختیار خواننده قرار می دهد.

فصل دوم به روش های ازدیاد و تکثیر گل و گیاهان زینتی می پردازد که در آن روش های قلمه زدن و پیوند شرح داده شده است.

در فصل سوم تنظیم کننده های رشد در گلکاری مانند اکسین ها و جیبرلین ها تشریح شده است.

فصل چهارم به نحوه کاشت و ازدیاد گیاهانی مانند آهار، بنفشه، تاج خروس، شب بو و چندین گونه دیگر می پردازد.

فصل پنجم به پرورش گیاهان پیازی و شاخه بریده مانند نرگس، سنبل، ژربرا، رز، میخک و چند گونه دیگر می پردازد.

در فصل ششم نیز روش های تکثیر و شرایط محیطی مورد نیاز گیاهان آپارتمانی مانند اسپاتی فیلوم، پتوس، آگلونما، دیفن باخیا، فیکوس، پاندانوس، کاج مطبق، سیکاس، حسن یوسف و چندین گونه دیگر شرح داده شده است.

در کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی از عکس های رنگی و سیاه و سفید گیاهان استفاده شده است.

گل و گیاهان زینتی

کتاب دیگری که سایت پادیاب در زمینه پرورش گل به شما پیشنهاد می کند، کتاب گلکاری به قلم مهندس اسماعیل پیش بین (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) می باشد.

کتاب گلکاری در ۵ بخش و ۲۲۰ صفحه نگاشته شده است و توسط انتشارات تاک به چاپ رسیده است.

در کتاب گلکاری به مباحث زیر پرداخته می شود:

مباحث مربوط به خاک، مباحث مربوط به نیازهای گیاهان، انتخاب گل آپارتمانی، تراریوم، انواع کاکتوس ها، ازدیاد، تعویض گلدان، کاشت انواع گل های یک ساله و چند ساله، کاشت انواع گل های پیازی، کاشت گیاهان آبی و …

در کتاب گلکاری تمامی مباحث مربوط به کاشت، نگهداری و … به وسیله عکس های رنگی توضیح داده شده اند.

مطالعه این کتاب را به دوستداران گل و گیاهان زینتی پیشنهاد میکنیم.

کلمات کلیدی: گلکاری – پرورش گل و گیاهان زینتی – کتاب گلکاری – کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی

انواع خاک گلدان کدامند ؟

خاک گلدان خاک مناسب برای گلدان

اگر شما هم یکی از علاقمندان پرورش گل و گیاه در خانه یا آپارتمان خود هستید ، ناگزیر برای یافتن پاسخ سوالات و رفع مشکلات خود گاهی سری به کتابها یا سایت های مختلف زده اید و احتمالا به اسامی نا آشنایی برخورد کرده اید . در مورد خاک مناسب هر گیاه هم کلماتی توسط اهل این فن به کار می رود که گاهی برای مبتدیان نا ملموس است ، مثل : خاک لیمونی ، پرلیت ، …

در این نوشتار سعی شده مفاهیم تعدادی از این اسامی بیان شود :

۱ – پیت ماس یا تورب : متشکل از بقایای خزه ای به نام اسفاگنوم و جلبکها و برگهایی ست که پوسیده و به خاک تبدیل شده اند . در جنگلهایی که برگ زیادی می ریزد و هوا در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد است ، تورب تولید می شود . رنگ آن سیاه ، دانه بندی آن درشت و اسیدیته آن ۶ تا ۶.۵ است . خلل و فرج مناسب دارد و رطوبت را در خود نگه می دارد  . کاملا ارگانیک و برای جوانه زنی و رشد گیاهان آپارتمانی عالی است . یکی از بهبود دهنده های خاک و مملو از مواد آلی است . باعث سست شدن خاکهای سنگین می شود . در ایران فقط در جنگلهای شمال کشور  یافت می شود ، ولی از اروپا و جنوب شرق آسیا به مقدار کافی آن را وارد می کنند .

۲ – کوکو پیت : از الیاف و پوست نارگیل به دست می آید و خاصیت ضد قارجی دارد .از مواد افزودنی به خاک است ، خاصیت اسیدی دارد ، دارای تخلخل عالی است و آب را در خود نگه می دارد .  فاقد علف هرز است . برخلاف پیت ماس مواد آلی جندانی ندارد . برای پرورش قارچ ماده ای حیاتی و لازم است .

۳ – پرلیت : نوعی سنگ معدنی آتشفشانی است که برای بهبود ساختمان فیزیکی خاک و افزایش خلل و فرج و اکسیژن رسانی به خاک استفاده می شود .به اندازه ۴ برابر وزن خود آب جذب می کند و در خود نگه می دارد . پرلیت همان دانه های سفید رنگ جاذب رطوبتی  است که به خاک گیاهان رطوبت خواه اضافه می کنند و شما حتما آن را در لابه لای خاک این گیاهان دیده اید .

۴ – خاک برگ : حاصل پوسیدن برگهاست . از نظر غذایی ضعیف است ، ولی سبک و قابل نفوذ است و خواص فیزیکی خاک را بهبود می بخشد . خاصیت آهکی دارد و برای بعضی گیاهان خوب نیست .

۵ – هوموس : باقی مانده تجزیه شده گیاهان و جانوران است . تیره رنگ است . آب و مواد غذایی و هوای کافی به گیاه می رساند .

۶ – ورمی کمپوست : نوعی کود آلی است که در اث فعالیت کرم های خاکی تولید می شود . متخلخل است و هوادهی خوبی دارد و از نظر مواد آلی غنی است .

۷ – خاک لیمونی یا لومی : خاکی که از نظر مواد معدنی ، به نسبت درست و کافی شن و رس داشته باشد و از لحاظ مواد آلی هم متعادل باشد . از نظر فیزیکی متعادل است جذب آب متوسط دارد و حاصلخیز است  . این خاک مناسب برای انواع گیاهان است .

نشانه خاک لومی این است که اگر آن را مرطوب کرده با دست فشار بدهیم ، شکل می گیرد و وقتی آن را رها می کنیم به تدریج باز می شود .

۸ – خاک لای : مواد غذایی فراوانی دارد . قدرت نگهداری آب آن زیاد است و به راحتی کلوخه می شود .

۹ – خاک شنی : خاکی سبک است . رطوبت را سریع از دست می دهد  . کار کردن در آن ساده است اما حاصلخیز نیست .

۱۰ – خاک رسی : خاکی سنگین با مواد مغذی فراوان است . زهکشی در این خاک کند و کار کردن در آن مشکل است .

تعویض گلدان در هفت مرحله

تعویض گلدان گل در سایت پادیاب

آیا ریشه های گیاه در گلدان خیلی پر و درهم رفته شده است ؟ آیا ارتفاع گلدان کمتراز ۲۵ سانتی متر است ؟ آیا دوست دارید گیاه رشد بیشتری داشته باشد ؟ در این صورت وقت تعویض گلدانتان فرا رسیده است .

بهترین زمان تعویض فصل بهار است که گیاه تا رسیدن فصل زمستان و توقف رشد ، فرصت کافی برای توسعه دراختیار دارد . اندازه گلدان فقط باید هم در طول و هم در عرض یک درجه بزرگتر از گلدان قبلی باشد .

مراحل تعویض گلدان به قرار ذیل است :

۱-      گلدان های سفالی را چند ساعت در آب بگذارید تا سیراب شود .

۲-      سوراخ زهکش کف را بررسی و در صورت بسته بودن باز کنید.  روی آن چند تکه گلدان شکسته یا سنگ ریزه بریزید و لایه ای از کمپوست اضافه کنید .

۳-      یک ساعت قبل از خارج کردن گیاه , گلدان را آبیاری کنید و سپس با زدن لبه آن به سطحی سخت گیاه را خارج کنید . در این کار بسیار احتیاط کنید زیرا شکستن گلدان امکان آسیب رساندن به دست را دارد و بهتر است در حین کار دستکش و لباس آستین بلند بپوشید.

۴-      تکه های شکسته های قبلی را حذف کرده و ریشه های اضافه و پوسیده را هرس کنید . مقداری از کمپوست کهنه را بتراشید و چند سانتی متر از خاک رویی را حذف کنید .

۵-      حجم ریشه را درون گلدان گذاشته و محل قرار گرفتن را حدس بزنید و در صورت لزوم خاک اضافه کنید .

۶-      کمپوست را اضافه کنید تا کلیه اطراف گیاه پر شود . با فشار انگشتان خاک را فشرده کنید تا هوای اطراف ریشه ها خارج شود .

۷-      گلدان را به خوبی آبیاری کرده و برای یک هفته در سایه نگهدارید . برای جلوگیری از پژمردگی هر روز آب فشانی کنید و سپس به محل اصلی ببرید .

·         تعویض گلدانهای بزرگ و سنگین مشکل و گاهی غیر ممکن است . در این موارد اقدام به تعویض خاک رویی کنید . حدود ۵ سانتی متر از خاک رویی را با وسیله ای تراشیده تا جایی که ریشه های گیاه آشکار شود . به جای آن کمپوست غنی از مواد مغذی بریزید .

·         کلمات کلیدی : تعویض گلدان ، گیاهان آپارتمانی ، گلهای آپارتمانی

هنگام مسافرت چگونه گل های خود را آب بدهیم

آبیاری گل آبیاری هوشمند گل آبیاری در هنگام سفر

حتما برای شما هم پیش آمده است که چند روزی برای کار یا مسافرت از خانه دور باشید . در این مواقع احتمالا کلید خانه تان را به شخص مورد اعتمادی داده اید و مراقبت و آبیاری گل های خانه را به او سپرده اید . اما آیا این فرد امین به اندازه کافی فرصت  و دقت برای آبیاری گلهای مورد علاقه تان خواهد داشت ؟ شاید آری و شاید هم خیر!  برای اینکه تا پایان سفر دغدغه گلهایتان را نداشته باشید و به اصطلاح محکم کاری کرده باشید، می توانید این چند ترفند ساده را اجرا کنید :

 ۱- از قانون فیزیکی  ” حرکت آب در لوله های مویین ” استفاده ببرید . به این ترتیب که گلدان را در محلی قرار دهید که به سوراخ زهکش ته آن دسترسی داشته باشید . ظرف پر از آبی نزدیک گلدان بگذارید . نوار پارچه ای باریک و بلندی تهیه کنید . یک سر پارچه را از سوراخ کف گلدان وارد آن کنید به طوری که کاملا با خاک داخل گلدان تماس پیدا کند . سر دیگر پارچه را داخل ظرف آب بگذارید . آب کم کم وارد گلدان می شود و به ریشه می رسد . البته برای جلوگیری از تبخیر سریع آب ، بهتر است درب ظرف آب بسته باشد ( فقط کمی به اندازه عبور نوار پارچه ای باز باشد )

۲ – گلدانها را در سایه و نزدیک یکدیگر بگذارید .  چند ظرف پر از آب را در مجاورت آنها قرار دهید تا محیط هر چه بیشتر مرطوب شود . کیسه پلاستیکی بزرگی روی آنها بکشید و چند سوراخ برای تنفس گیاهان در کیسه ایجاد کنید . مراقب باشید کیسه به برگهای گیاهان تماس نداشته باشد .

۳– تکه ای موکت  یا نمد که قابلیت جذب بالایی داشته باشد انتخاب کنید . نیمی از آن را داخل ظرفی پراز آب و نیمی دیگر را زیر گلدانها بگذارید . البته ابتدا گلدانها را سیراب کنید و زیرگلدانی آنها را بردارید تا ریشه ها بتوانند از سوراخ زهکش کف گلدان رطوبت را جذب کنند .

۵– زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید .  درون آن آب بریزید و گلدان را داخل آن بگذارید و کاملا سیراببش کنید .

۶ – برای هر گلدان از یک بطری نوشابه خانواده استفاده کنید . در بطری  را سوراخ کنید .در ته بطری هم چند سوراخ ایجاد کنید . بطری را پر از آب کرده و داخل گلدان بگذاری تا آب کم کم به گیاه برسد .

همچنین می توانید بطری را به یک آب بانک متصل نمایید. آب بانک یک ایده جدید برای آبیاری گلها ، گیاهان و درختان زینتی است که به صورت هوشمند عملیات آبیاری را انجام می دهد. گرچه ظاهر آب بانک بسیار ساده به نظر می رسد اما کار فوق العاده ای انجام می دهد. این محصول دارای یک بخش سفالی است که کار تراوش آب جهت آبیاری به گیاه را انجام می دهد. این محصول یک وسیله آبیاری هوشمند است به این معنی که فقط زمانی که گیاه به آب نیاز داشته باشد آب به گیاه منتقل می شود. ولی زمانی که خاک مرطوب باشد از تراوش آب جلوگیری می کند.

۷ – استفاده از حبابهای مخصوص آبیاری که در بازار موجود هستند . این حبابها داخل گلدان قرار می گیرند و به تدریج گیاه را آبیاری می کنند . اگر تعداد گلدانهای شما محدود است حباب گزینه خوبی است اما برای تعداد زیادی گلدان مقرون به صرفه نیست .

۸ – بهترین و مطمتن ترین و ارزان ترین راه استفاده از سیستم هوشمند آبیاری قطره ای است . با استفاده از این روش جالب و جدید می توانید سیستم را طوری برنامه ریزی کنید که هر گلدان طبق خواست شما و در زمان مناسب همان گیاه آبیاری شود .

در ضمن این روش برای آبیاری باغچه خانه هم قابل اجراست .

کلمات کلیدی : آبیاری گلداتها ، نگهداری گیاهان آپارتمانی ، آبیاری گیاهان آپارتمانی ، آبیاری قطره ای


پیشنهاداتی برای استفاده بهتر از بیلچه باغبانی

بیلچه باغبانی گل و گیاه گلخانه بیلچه باغچه

بیلچه باغبانی ابزاری است که کم و بیش آنرا در باغچه ها ، باغها و گلخانه ها می بینیم. این وسیله به ظاهر کوچک و ساده ، نقش و وظیفه مهمی را در کاشت گیاهان ایفا می کند. این بیل کوچک ، خاک را جابجا کرده، کود را با خاک مخلوط و آنرا آماده ریخت پای گل و گیاه می کند. می توان برای استفاده از این وسیله مفید پیشنهادتی مطرح کرد که استفاده از آن را بهینه تر و  آنرا کارآمدتر کند.

راه کار ها و پیشنهاداتی در زمنیه استفاده بهتر از بیلچه :

کاربد متناسب با نوع بیلچه: امروزه طرح های زیادی برای بیلچه باغبانی موجود است که هرکدام مزیت خود را دارند. به همین خاطر هر بیلچه به کار خاصی می آید و در زمینه های دیگر کاربرد ندارد. هر چه از این وسیله ها در زمینه های مربوط به خودشان کار کشیده شود ، از این وسیله نیز کار بیشتری بر می آید.

مراقبت: مراقبت و نگه داری از بیلچه همانند هر ابزار باغبانی دیگر، شرط اساسی دوام و پایداری آن وسیله است. بهتر است که بیلچه را پس از استفاده در مکان خاصی نگه داری کنید تا از گم شدن یا تغییر شکل دادن یا از بین رفتن در نتیجه فشار اجسام و وسایل دیگر محافظت شود.

محل نگه داری: محل نگه داری بیلچه بهتر است در کنار ابزار باغبانی دیگر مثل بیل و چنگل و چاقوی باغبانی باشد. این محل نیز نزدیک به مکان باغچه یا گلخانه باشد؛ تا هر زمان که به آن احتیاج داشتید در دسترس باشد.

نوع کاربرد : گاهی از بیلچه جهت انجام کارهای غیر باغبانی و فشار وارد کردن بر یک جسم سنگین استفاده می شود. این کار غیر اصولی شکل بیلچه را منقلب کرده و از کارایی آن می کاهد و از جهتی کار غیر مرتبطی که با آن صورت می گیرد به خوبی پیش نمی رود. چون بیلچه یک وسیله با کاربرد خاص باغبانی است نه برای کاربردهای نامربوط دیگر.

رنگ آمیزی : رنگ آمیزی بعضی بیلچه ها می تواند مفید باشد. مخصوصا بیلچه هایی که یکپارچه از آهن ساخته شده اند. با رنگ زدن این بیلچه ها هم از زنگ زدن آنها جلوگیری می شود و هم می توان رنگ خاصی برای نوع بخصوصی از بیلچه لحاظ کرد. مثلا رنگ صورتی برای باغچه، زرد برای گلخانه، قرمز برای باغ و مزرعه. رنگی بودن ابزار نیز به ما کمک می کند که آنها را در میان ابزار یا خاک و گل و گیاه زود تر پیدا کنیم.

عدم تغییر بدنه : از تغییر دادن شکل بدنه بیلچه ها خود داری کنید. چون این ابزار به درد کار دیگری نمی خورند و با تغییر شکل یا سوراخ شدن آنها ، کاربرد خود را نیز از دست می دهند.

قرار گرفتن در کنار ابزار مرتبط: بهتر است بیلچه را در کنار ابزار مشابه دیگر که کاربردی شبیه آن دارند قرار دهید. این مسئله کمک می کند که کار خود را بهتر و سریعتر انجام دهید.

  نتیجه گیری : بیلچه های باغبانی ابزار مفیدی هستند که اگر با آنها متناسب با شرایط تعریف شده آنها رفتار کنید هم بسیار در کار باغبانی موثر واقع خواهند شد و هم عمر و دوام بیشتری خواهند داشت.

کلمات کلیدی: بیلچه باغبانی ، کاشت گل و گیاه ، خاک و کود ، خاک گلدان ، گلخانه

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب