درس ششم: هر آنچه در برداشت گل رز باید بدانید

در درس قبل به آفات گل رز و روش های کنترل آن پرداخته شد. در این درس میخواهیم شما را با برداشت گل رز آشنا کنیم.

زمان مطلوب برداشت گل رز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگرچه معمولا برداشت در هنگام صبح به دلیل خنکی هوا توصیه می شود اما به دلیل مرطوب بودن، گل ها حساسیت بیشتری نسبت به آلودگی های قارچی خواهند داشت. گاهی نیز برداشت گل ها در هنگام عصر به دلیل وجود کربوهیدارت های بیشتر در بافت ترجیح داده می شود. از برداشت گل رز در شرایط دمای بالا و شدت نور زیاد نیز باید خودداری گردد. در مجموع مناسب ترین زمان برداشت، هنگام صبح خواهد بود.

مرحله برداشت در رز اهمیت ویژه ای برای تولید با کیفیت و طول عمر مطلوب دارد. در واقع طول عمر بسیاری از گل های بریده با مرحله نمو آن ها در مرحله برداشت ارتباط دارد.

مرحله رشد گل ها در زمان برداشت تجاری بسیار متفاوت است و به عوامل مختلفی همچون گونه گیاه، نوع رقم، شرایط محیط نگهداری، فصل، فاصله محل تولید تا بازار و نیازهای خاص مصرف کننده بستگی دارد.

در هر حال، گل ها در صورت برداشت به موقع از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار خواهند بود. از مزیت های برداشت گل ها در مرحله غنچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– حساسیت کمتر گل ها به دمای بالا و در نتیجه کاهش ضایعات در مراحل حمل و نقل و انبارداری گل ها.

– استفاده بهتر از فضا در طی مراحل حمل و نقل و انبارداری به دلیل حجم کمتر غنچه ها و امکان افزایش تراکم در بسته بندی.

– امکان تسریع در شروع دوره جدید تولید و کاهش طول دوره آن.

– کاهش اتلاف آب بافت در طول حمل و نقل و افزایش دوره نگهداری مفید گل.

– کاهش احتمال مواجهه با آسیب های طبیعی در فصول نامساعد (تگرگ، طوفان، دمای بالا و آفات و بیماری ها) از طریق کوتاه کردن دوره تولید.

 جهت برداشت گل رز باید از قیچی یا وسایل برش تیز، تمیز و استریل استفاده نمود. زیرا چنین وسایلی از صدمه دیدن و له شدن آوندها و ایجاد وقفه در جریان آب به قسمت فوقانی ساقه جلوگیری می کنند. علاوه بر این، ابزار برش تیز، امکان نفوذ میکروارگانیسم های مضر را در محل برش ساقه محدود می کند. این وسایل باید به طور مرتب ضدعفونی شوند.

چنانچه گل ها بلافاصله پس از برداشت در آب یا محلول مناسب قرار گیرند، نحوه برداشت اثر چندان زیادی بر طول عمر گل رز ندارد. زاویه برش بهتر است به صورت اریب و سطح برش صاف و مسطح باشد.

تولیدکنندگان معمولا جهت بدست آوردن گل هایی با طول شاخه بلندتر، ساقه گل را از نزدیکی سطح زمین قطع می کنند. این مسئله اغلب منجر به کاهش جذب آب به وسیله بخش سفت شده پایینی ساقه و در نتیجه کوتاهتر شدن عمر پس از برداشت گل ها می گردد. برداشت گل از نزدیکی سطح زمین، فقط برای گل هایی مانند ژربرا که بخش های پایینی ساقه آن ها کمتر سفت شده باشد، توصیه می شود.

تشخیص مرحله رسیدن در گل رز بسیار مهم است. ضخیم شدن بافت آوندی ر مراحل آخر نمو گل اتفاق می افتد و از این نظر بین ارقام تنوع دیده می شود. بنابراین برای جلوگیری از خمیدگی دمگل به دلیل نارس چیدن گل رز، مرحله برداشت باید با توجه به رقم تعیین گردد.

نکات فنی برداشت گل رز

یک قیچی باغبانی ویژه برای برداشت رز طراحی گردیده است که کار را آسان و سریع می کند. این قیچی ها دارای تیغه های عمودی می باشند که نگه داری دسته را زمانی که ساقه بریده می شود را ممکن می سازد.

برای آگاهی بیشتر در مورد گل رز پیشنهاد می کنیم این کتاب را مطالعه نمایید

پرورش رز

بسیار خرسندیم که در طول این ۶ درس ما را همراهی کردید. امیدواریم بتوانیم با ارایه محتواهای آموزشی دیگر، این روند همراهی را با هم ادامه دهیم پس بازهم ما را همراهی کنید.

گروه:
× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب