کتاب گیاهان علوفه ای به قلم حسام رضا زاده در پنج فصل نگاشته شده است و در سال 1392 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده است.

این کتاب شامل چهار بخش می باشد که در تمامی این بخش ها سعی بر آن بوده که مطالب به صورت مفید به همراه تصاویر برای درک بهتر موضوع ارائه شود. این کتاب شامل گفتارهای علمی و عملی در بخش گیاهان علوفه ای می باشد.

کتاب گیاهان علوفه ای از کاشت تا برداشت

این کتاب مشتمل بر دو بخش است. بخش اول به بیان پیشینه ای از تولید گیاهان زراعی و موسسات تایید کننده کیفیت بذر و روش های ارزیابی مزارع تحت کشت محصولات بذری می پردازد. همچنین چگونگی تولید بذرهای مختلف از مراحل آماده سازی زمین، چگونگی انجام بازرسی و مخلوط کشی، ادوات برداشت، بوجاری بذر، حمل و نقل و انبارداری بذرها به طور کلی مورد بحث قرار می گیرد. در بخش دوم تولید بذر در گیاهان زراعی و علوفه ای مانند گندمیان و بقولات که در تغذیه دام و تامین غذای بشر نقش عمده ای دارند، به طور مفصل مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کتاب تولید بذر بذر غلات

کتاب غلات در 10 فصل نگاشته شده است. هر یک از فصول به بررسی مشخصات گیاه شناسی، سطح زیر کاشت و تولید، مراحل رشد و نمو، تناوب زراعی، تاریخ کاشت، فاصله کاشت، عمق کاشت، روش های آبیاری، کوددهی، مدیریت آفات، علف های هرز و به طور کلی کاشت، داشت و برداشت غلاتی مانند گندم، جو، چاودار، یولاف، تریتیکاله، برنج، ذرت، ارزن و ذرت خوشه ای (سورگوم) می پردازد.

آموزش کشت غلات کتاب غلات

کتاب راهنمای کنترل شیمیایی علف های هرز ایران به قلم دکتر اسکندر زند، دکتر محمدعلی باغستانی، دکتر نوشین نظام آبادی، مهندس پرویز شیمی و دکتر سیدکریم موسوی از اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در 23 فصل تالیف و تدوین شده است و در سال 1396 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده است.

کتاب راهنمای شیمیایی کنترل علف های هرز

کتاب زراعت کم آب در ایران به قلم دکتر علیرضا کوچکی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمد خواجه حسینی، دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از همکاران در شانزده فصل تهیه و تدوین شده است و در سال 1395 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده است.

خوشبختانه وقتی برای اولین بار به شکل غیر منتظره ای اولین بوته های کشت شده کارلا را دیدم، مشتاقانه به دنبال شناسایی گیاه رفتم و بررسی های اولیه پس از شناسایی گیاه، نشانگر نبود آن در ایران، اهمیت دارویی سطح بالا، تحقیقات فراوان انجام شده در دنیا روی خواص دارویی آن و امکان کشت رقم های مختلف آن در اقصی نقاط کشور، ساده بودن روش های کاشت و تولید فرآورده های آن بود.

تولید قارچ به عنوان یک منبع پروتئین گیاهی و قابل رقابت با گوشت، همواره از اهمیت روزافزونی برخوردار بوده و ضمنا بصورت تازه یا کنسرو شده مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های کلی قارچ های صدفی غنی بودن از نظر پروتئین، پایین بودن میزان چربی، کربوهیدرات و نمک، غنی بودن از نظر فیبر و حاوی مقادیر بالایی از ویتامین B12 و فولیک اسید که در سبزیجات معمول نیست. همچنین میزان بالای آمینواسید های لیزین و تریپتوفان که در غلات وجود ندارد و قارچ صدفی را غذایی مناسب برای بیماران دیابتی و بیماران چاق می کند.

این راهنما برای تولید ارگانیک سیب زمینی آماده گردیده است که یک طرح کلی برای پرورش سیب زمینی ارگانیک و مدیریت آفات با عناوین مختلف بوده و تاثیر بسزایی بر بهبود سلامت گیاه و کاهش آفات دارد. این راهنما، به دو قسمت تقسیم شده است، اما کیفیت سیستم های محصول ارگانیک باعث شده همه قسمت ها به هم مربوط شوند. در این راهنما تلاش بر این بوده تا همه اطلاعات رایج و موجود ارائه شوند، اما تایید روش های موثر کنترل برخی از آفات موجود نیست.

سودده بودن بسیاری از واحدهای تولیدی پراکنده شده در کل کشور، همچنین رو به گسترش بودن و بزرگتر شدن هر روزه این واحدها بر جذابیت این فعالیت اقتصادی افزوده است. مجموعه ای که در دست دارید با توجه به تجربیات عملی اینجانب و گردآوری بخشی از تجربیات پیشکسوتان این بخش از صنعت کشاورزی تالیف شده و سعی بر این بوده است که ب ارائه نکات ظریف، علاقمندان به این صنعت تولید تولیدی را در طول دوره کشت یاری کند تا در هر فضایی با اعتماد به نفس، شروع به کشت از مقیاس کوچک تا بزرگ نمایند.

در سرتاسر جهان تمایل افراد برای استفاده ازمحصولات طبیعی در حال افزایش است. در زمان حاضر سبک زندگی نیز تغییر نموده و در چهار یا پنج دهه اخیر شیرین کننده ها و شیرینی ها بخش عمده رژیم غذایی روزانه و طبیعی ما را تشکیل داده اند.

ماده شیرین کننده گیاه استویا که به استویوزاید معروف است، کالری زا نیست و در کاهش میزان قند در افراد دیابتی، درمان فشار خون بالا و در درمان بیماری های معده و روده موثر است و هم چنین به عنوان قند رژیمی از آن استفاده می شود.

× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب