سورگوم یا همان ذرت خوشه ای یکی از پنج گیاه زراعی عمده دنیا است و در بین غلات بعد از گندم، برنج، ذرت و جو مقام پنجم را دارا می باشد. سورگوم با شرایط آب و هوایی ایران به خصوص مناطق گرم و خشک و معتدل سازگاری خوبی دارد. کاشت سورگوم در مناطق مرطوب با استفاده از ارقام مناسب و در مناطق سرد با رعایت تاریخ کاشت در اواخر بهار و اوایل تابستان امکان پذیر است.

 

سورگوم
گروه: آبیاری

میکروجت ها پخش کننده های پلاستیکی کوچکی با دبی کم و زاویه پرتاب کوچک هستند که آب را به صورت قطرات ریز در الگوی دایره ای یا قسمتی از آن پخش می کنند. میکروجت ها اساسا برای درختان استفاده می شود.

بابلر های کم فشار، گسیلنده هایی کوچک هستند که برای آبیاری موضعی غرقابی مناطق کوچک طراحی شده اند. آن ها آب را به شکل حباب و یا نهر کوچکی در همان موضع تحویل می دهند.

میکروجت ها و بابلر ها
گروه: آبیاری

میکرو آبپاش ها آب را به زیبایی در اطراف خود می پاشند و علاوه بر زیباسازی محیط، عمل آبیاری را انجام می دهند. از میکرو آبپاش ها بیشتر برای آبیاری فضاهای سبز که دارای درختان بسیار هستند استفاده می شود. از میکرو آبپاش ها جهت آبیاری باغچه ها نیز می توان بهره جست.

میکرو آبپاش ها، آب پاش های پلاستیکی کوچک با دبی کم و سرعت جریان کم تر از ۳۰۰ لیتر در ساعت هستند. خصوصیات اصلی این آبپاش ها، چرخش سریع و کم تر از یک دقیقه در هر دور، اندازه بسیار کوچک قطرات آب و زاویه کم جت آب در بالای نازل است.

میکرو آبپاش
گروه: آبیاری

قطره چکان پایا بسپار آریا دارای قابلیت تنظیم فشار و خود شویندگی می باشد. این قطره چکان در محدوده فشار 0.5 تا 5 بار با دبی های 4 و 8 لیتر در ساعت کار می کند. مقاومت در برابر مواد شیمیایی، اشعه خورشید و باز شوندگی از دیگر ویژگی های قطره چکان پایا بسپار آریا مدل ویسپار می باشد.

قطره چکان یورو دریپ از محبوب ترین قطره چکان های موجود در بازار می باشد. این قطره چکان با ایجاد جریان آشفته در خود مانع از ایجاد رسوب موجود در آب در قطره چکان می شود و هزینه های نگهداری سیستم آبیاری قطره ای را به شدت پایین می آورد. قطره چکان یورو دریپ دارای قابلیت تنظیم فشار نیز می باشد. و در محدوده ی فشار 0.5 تا 4 بار دبی خروجی ثابتی دارد.

قطره چکان
گروه: آبیاری

از فیلتر دیسکی جهت تصفیه آب در سیستم های آبیاری قطره ای استفاده می شود. فیلتر دیسکی جهت جدا سازی مواد معلق موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرد. از مزیت‌ های فیلتر دیسکی می‌ توان به سرعت تصفیه بالا، قیمت کم و ابعاد مناسب اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت که فیلتر دیسکی مزیت هایی نسبت به فیلترهای توری دارند.

فیلتر دیسکی بر دو نوع است: 1- فیلتر دیسکی دستی 2- فیلتر دیسکی اتوماتیک

فیلتر دیسکی
گروه: آبیاری

اصولا کلیه فیلترها یا صافی ها با جداسازی ذرات ریز شن و ماسه از آب ورودی به یک سیستم آبیاری یا آبرسانی، باعث افزایش عمر شیر فلکه ها، الکتروپمپ، شیرهای هواگیری، شیرهای یک طرفه، ... و همچنین سایر قطعات مکانیکی موجود در شبکه می گردد.

فیلتر های دیسکی که با نام فیلتر ثانویه نیز شناخته می شوند، ساختمان بسیار ساده ای دارند و معمولا صفحات مشبک توری آن ها از جنس پلاستیک ساخته می شوند و در صورت استفاده به جا و درست، دارای بیشترین راندمان تصفیه می باشند. فیلتر دیسکی برای جداسازی شن های خیلی ریز و مقادیر کم جلبک کاربرد دارد و مقادیر متوسط جلبک ها می توانند به سرعت دیسک ها را مسدود کنند.

فیلتر دیسکی

آبیاری تیپ در مزارع سیب زمینی چه مزایا و معایبی دارد؟ مناسب ترین فواصل نوارهای آبیاری تیپ در افزایش عملکرد محصول سیب زمینی چه مقدار می باشد؟

آبیاری قطره ای (تیپ) در مزارع سیب زمینی یکی از روش های پیشرفته آبیاری تحت فشار محسوب می شود. در این روش آب از مرکز کنترل وارد لوله های آبرسان شده و سپس با فشار کم از روزنه یا قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطره در پای بوته گیاه قرار گرفته و منطقه اطراف ریشه را آبیاری می کند. فشار لازم در این سیستم به وسیله پمپ یا اختلاف ارتفاع تامین می شود.

بیشترین افزایش عملکرد در تولید غده های مناسب سیب زمینی با اندازه ی 55-35 میلی متر و نیز کارایی مصرف آب آبیاری، در روش آرایش کاشت به صورت یک نوار تیپ برای دو ردیف کاشت به فاصله 35 سانتی متر بدست آمده است. در صورت استفاده از آرایش مذکور، هر گونه عملیات ماشینی از مرحله ی کاشت تا برداشت امکان پذیر می باشد.

سیب زمینی
گروه: آبیاری

نحوه ی آبیاری در گلخانه با توجه شرایط اقتصادی، اهداف مورد نظر از احداث گلخانه و نوع سیستم کاشت گلخانه ای توسط متخصصین پیشنهاد و اجرا می گردد. سیستم کشت گلخانه ای به دو گروه عمده کشت خاکی و کشت هیدروپونیک تقسیم می شود.

در کشت خاکی از خاک به عنوان بستر کشت استفاده می شود و در این روش می توان از سیستم های آبیاری سطحی (کرتی و نواری) یا تحت فشار (بارانی و قطره ای) استفاده نمود.

در روش هیدروپونیک از موادی مانند پرلیت، ورمیکولیت، شن و ... به عنوان بستر کشت استفاده می گردد و آب، مواد غذایی و ضدعفونی کننده توسط نازل های تعبیه شده روی لوله های توزیع در اختیار گیاه قرار می گیرد.

آبیاری در گلخانه
گروه: آبیاری

هواشناسی کشاورزی

گرایش هواشناسی کشاورزی گرایش نسبتا جدیدی است که به گرایش های مهندسی کشاورزی – آب اضافه شده است و به همین دلیل می توان عدم وجود اساتید مجرب را از معایب این رشته دانست که هم به مباحث هواشناسی تسلط کافی داشته باشند و هم به مباحث کشاورزی. البته می توان این عیب را به حسن تبدیل کرد و دانشجویان این گرایش با ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری به اساتید مجربی در این گرایش تبدیل شوند.

طول دوره این گرایش به طور متوسط 2 سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش هواشناسی کشاورزی 31 الی 32 واحد می باشد که شامل 26 واحد درس تخصصی و اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

هواشناسی کشاورزی
گروه: آبیاری

آبیاری و زهکشی

گرایش آبیاری و زهکشی به مطالعه، شناسایی و طراحی شبکه های آبیاری و زهکشی و طراحی سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی می پردازد و می توان گفت که گرایش زهکشی نسبت به سایر گرایش ها ارتباط نزدیک تری به زمینه های کشاورزی دارد.

برتری گرایش زهکشی نسبت به سایر گرایش ها را می توان در این دانست که در رشته های دیگر نظیر عمران، گرایش مشابه به گرایش زهکشی وجود ندارد و از این جهت می توان بازار کار بهتری را برای این گرایش در نظر گرفت.

طول دوره این گرایش به طور متوسط 2 سال می باشد و تعداد واحدهای درسی گرایش آبیاری و زهکشی 31 الی 32 واحد می باشد که شامل 26 واحد درس تخصصی و اختیاری و 6 واحد پایان نامه می باشد.

آبیاری و زهکشی