گروه: آبیاری

آبیاری کم فشار روش نسبتا جدیدی است  که در آن آب با استفاده از فشار آب موجود یا با ایجاد فشار کم به محل مورد نظر می ریزد. در این روش هیچ نیازی به پمپاژ، استخر و قطره چکان نمی باشد و انرژی اولیه با توجه به اختلاف ارتفاع سطح آب از مبدا تا مزرعه قابل تامین است. در آبیاری کم فشار از مصرف انرژی های اضافه جهت پمپاژ، تعویض قطره چکان ها به دلیل گرفتگی و تبخیر آب درون استخر جلوگیری به عمل  می آید.

در آبیاری کم فشار به دلیل استفاده از لوله های پلی اتیلن با قطر 40 میلی متر دیگر نیاز به تعویض آن ها نمی باشد.

سامانه های آبیاری کم فشار آبیاری کم فشار
گروه: آبیاری

گندم به دو صورت فاریاب و دیم کشت می شود. در روش کشت دیم، تمامی آب مورد نیاز از طریق نزولات آسمانی و در روش فاریاب بخشی از طریق باران و مابقی توسط آب آبیاری تامین می گردد. در مناطقی که میزان بارندگی در فصل رشد گندم بیش از 350 میلی متر بوده و پراکنش آن در طول دوره رشد گیاه مناسب است، امکان کشت دیم وجود دارد. در غیر اینصورت، گندم باید در طول دوره رشد و در هنگام نیاز آبیاری شود. مقدار آب مورد نیاز گندم در طول دوره رشد آن 8-4 هزار متر مکعب در هکتار است.

آبیاری گندم
گروه: آبیاری

تهیه آب برای کشاورزی در سالیان اخیر به یک مسئله جدی مخصوصا در کشورهای آسیای جنوب غربی تبدیل شده است. آب شیرین کن های آفتابی چند صباحی است که مورد توجه قرار گرفته است. این دستگاه ها در واقع شامل تعداد زیادی آیینه انعکاسی هستند که از نور خورشید جهت تبخیر آب شور دریا استفاده می کنند. در این دستگاه آب دریا توسط لوله های منتقل شده و در بخشی از آن قرار می گیرد. این قسمت کانون تمرکز اشعه های خورشیدی است. آب در این نقطه به حرکت در می آید و توسط خورشید داغ و تبخیر شده و و نمک و املاح آن جدا می شود. از این وسیله می توان برای کشاورزی حتی در بیابان استفاده کرد.

آب شیرین کن خورشیدی
گروه: آبیاری

شیر تایمر بهکو یک وسیله آبیاری گل و گیاه و درختچه های زینتی است که با داشتن زمان بندی مناسب می تواند ذهن شما را از نگرانی و دلواپسی ناشی از آبیاری گلدانها و درختچه ها خلاصی بخشد. این وسیله بسیار ساده و در عین حال کار آمد است و با دقت کافی کار آبیاری گلها را انجام می دهد. در این وسیله دو پیچ تنظیم وجود دارد که با آنها می توانید مدت زمان آبیاری و همچنین دوره آبیاری را با دقت مشخص کنید.

شیر تایمر آبیاری شیر تایمر مخصوص آبیاری در هنگام سفر
گروه: آبیاری

پکیج مه پاش شامل یک شیلنگ با انعطاف و تعدادی نازل مه پاشنده است که با استفاده از فشار آب ، جریان آب را به صورت پودر در می آورد. این پودر حالتی مشابه مه یا ابر ایجاد می نماید و برای تامین رطوبت و همین طور کمک به تهویه مطبوع محیط، به کار می رود. سیستم های مه پاش در مکانهای زیادی قابل استفاده است، از جمله مرغداری ها ، گلخانه ها ، سالن های رستوران، مکان ها تجمع افراد و...

سیستم مه پاش

شبدر ایرانی گیاهی است یکساله که در اوایل بهار و اواخر زمستان تولید علوفه می نماید. بذر شبدر ایرانی در پاییز کاشته می شود و با آغاز بهار رشد این گیاه شروع می گردد و تولید دمگل های ظریف و راستی می نماید. شبدر ایرانی در طول مدت بهار تولید علوفه می کند و در اواخر بهار یا اوایل تابستان با اتمام رشد، تولید بذر می نماید.

اهمیت شبدر ایرانی در رشد سریع آن است. این گیاه از انواع علوفه مرغوب بوده و می توان آن را به صورت چرای مستقیم، تهیه علوفه سبز یا خشک، تهیه سیلو، استفاده در کشت مخلوط و تهیه مراتع غنی و همچنین اصلاح خاک مورد استفاده قرار داد.

زراعت شبدر
گروه: آبیاری

Sundrop یک روش مبتکرانه و جدید کشاورزی است که در آن ، کشاورزان استرالیایی توانسته اند در صحرا تنها با بهره گیری از اشعه خورشید و آب دریا سالانه 17000 تن گوجه فرنگی تولید کنند. در این روش برخلاف روش سنتی کشاورزی که از آب شیرین زیرزمینی و گاز طبیعی برای تامین نیازهای آبی و انرژی مزارع استفاده می شود تنها با استفاده از آب شور دریا و اشعه خورشید برای تامین نیازها مزارع بهره می گیرند.

سان دروپ sundrp کشاورزی نوین با آب دریا و انرژی خورشید
گروه: آبیاری

نیشکر گیاهی است مقاوم به خشکی اما با این وجود حصول عملکرد بالا مستلزم تامین رطوبت کافی در خاک است. نیشکر در مرحله رشد رویشی و طویل شدن ساقه نسبت به کمبود رطوبت در خاک حساس تر از سایر مراحل رشد است. 2 تا 3 ماه قبل از برداشت نیشکر آبیاری باید کمتر شود تا رشد رشد رویشی محدود شده و تجمع قند در ساقه امکان پذیر باشد.

در آبیاری نیشکر به چه نکاتی باید توجه نمود؟
گروه: آبیاری

سیستم های آبیاری یکی از حساسترین بخش های مربوط به کشاورزی می باشد. به دلیل کمبود آب در خشکی های زمین، همیشه بحث تامین و مدیریت منابع آبی یک مسئله بوده است. در این راستا دانشمندان چینی روش جدید برای صرفه جویی در مصرف آب ابداع کرده اند که بنا بر ادعای آنها حدود 50 درصد در آب مصرفی گیاهان صرفه جویی می کند. این سیستم بر اساس اصل خاصیت مویینگی خاک استوار است. به گفته یکی از متخصصان آبیاری در دانشگاه علوم و تکنولوژی هوآژونگ چین ، زمان بهره گیری از این روش ، هنگامی آغاز می شود که گیاهان مطابق با نیاز آبی مربوط به خود آماده جذب آب باشند.

تکنولوژی های جدید آبیاری – «روش آبیاری مقدار سنجی» توسط چینی ها با صرفه جویی ۵۰ درصدی نسبت به آبیاری قطره ای
گروه: آبیاری

آفتابگردان معمولا به صورت دیم کاشته می شود. تحقیقات به عمل آمده نشان دادند که عملکرد آفتابگردان با آبیاری نسبت به کشت دیم و در سال های بسیار خشک به میزان 100 تا 200 درصد افزایش یافت. آفتابگردان سازگاری وسیع با شرایط اقلیمی و انواع خاک ها دارد.

کمبود آب بین گلدهی و رسیدن، اثرات نامطلوب بر عملکرد بیش از مراحل دیگر می گذارد. مدیریت آبیاری آفتابگردان در اوایل گلدهی تا رسیدن محصول اهمیت بیشتری دارد. با آبیاری حفظ رطوبت خاک در 80 درصد ظرفیت مزرعه در مراحل گلدهی و 70 درصد ظرفیت مزرعه در زمان های دیگر مطلوب می باشد.

آبیاری آفتابگردان