ماده ساخت لوله های تک لایه انتقال آب آشامیدنی، از احاض فنی ، نوع کوپلی پروپلین است که زیر مجموعه پروپیلن ها قرار می گیرد. ساختار شیمایی پروپیلن به خاطر پیوندهای ملکولی که دارد، خصوصیات ویژه ای را به لوله هایی از جنس آن هستند می دهد از جمله : مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر مواد خورنده ، عدم رسوب گیری و پوسیدگی و ...

ی پروپیلن صیقلی فنی لوله ساختار شیمایی ضربه مقاومت عایق حرارت مواد خورنده

شیر آلات آب از جمله اتصالات مهمی هستند که در نهایت سیستم لوله کشی و انتقال آب به آنها ختم می شود. این اتصالات بسته به کارکردی که دارند، شکل و اندازه و جنس خاصی را به خود اختصاص می دهند. اما شیرآلات سینک و روشویی و... در اغلب موارد از جنس استیل ساخته می شوند. استیل موجود در بدنه شیرآلات از لحاض ساختار شیمایی همان فولاد است با این تفاوت که میزان درصد کربن و ترکیبات دیگر آن با فولاد سازه تفاوت دارد.

شیر آلات شیر استیل شیر سنک روشویی دستسشویی مجرای درونی لایه بیرونی

لوله های پلیمری بسته به نوع زنجیره شیمایی که در ساختمان آن به کار رفته است، در مقابل عوامل آذار دهنده، رفتار خاصی را از خود نشان می دهد. پایداری شیمیای پلیمر هم در مقوله زمان مواجهه با این عوامل و هم در مبحث شدت عوامل، مورد ارزیابی قرار می گیرد. البته در این میان می توان پایداری طبیعی پلیمر را نیز در نظر گرفت. به این معنی که چه مدت طول می کشد که پلیمر به طور طبیعی شروع به تجزیه کند.

پایداری شیمیایی مواد شیمایی ساختار لوله مجرای آب

لوله های پلی پروپیلن به لوله های تک لایه پلیمری گفته می شود که بعد از لوله های فلزی وارد جریان سیستم لوله کشی ساختمان شدند. این لوله ها اکثرا به رنگ سفید و سبز هستند که رنگ سفید آنها مرسوم تر است. این لوله ها توسط دستگاه مخصوصی به نام دستگاه جوش به اتصالات خود جوش می خورند تا سیستم لوله کشی ایجاد شود. از این لوله ها بیشتر برای انتقال آب آشامیدنی در درون ساختمان های اداری و مسکونی و دور از نور آفتاب استفاده می شود.

مجرای آب آب آشامیدنی پلی پروپیلن مزایا معایب لوله

شیرهای آب از جمله اتصالاتی هستند که برای قطع و وصل کردن یا تنظیم دبی یا میزان جریان آب به کار می روند. شیرآلات پلی پروپیلن نیز همچون سایر اتصالات جوشی ، توسط دستگاه جوش به لوله ها و اتصالات دیگر متصل می شوند تا در مسیر جریان آب قرار گیرند. از میان شیرآلات پلیمری دو نوع شیر تک ضرب یا یک ضرب و شیر فلکه بیشتر اهمیت دارند. این دو شیر با وجود شباهت ظاهری هر کدام کاربرد مخصوص به خود دارند.

لوله پییمریشیر فلکه شیر تک ضرب شیر یک ضرب افت فشار افت دما پروپیلن

افت فشار و دما از مسائل مهمی است که هنگام استفاده شبکه های آبرسانی باید به آن توجه ویژه داشت. این دو مقوله می توانند هم از جنس لوله ها و اتصالات و هم از شکل چیدمان لوله ها هنگام لوله کشی تاثیر بپذیرند. به معنی که از طرفی جنس ماده سازنده لوله ها رابطه مستقیم با میزان هدر رفت دما و سرعت و فشار آب دارند و از طرفی هر چه سیستم لوله کشی دارای اتصالات بیشتر و مسیر های غیر مستقیم تر باشد در میزان افت فشار و دما اثر می گذارد.

ه غشای لوله افت فشار افت دمای آب لوله پروپیلن جنس لول

امروزه شیلنگ کاربری های متفاوتی به خود گرفته اند و طیف وسیعی از رنگ ها و شکل ها را پذیرفته اند. این ابزار امروزه به خاطر کاهش قیمت و رسیدن به تولید انبوه، در اکثر موارد از جنس ماده مصنوعی و پتروشیمی موسوم به pvc ساخته می شوند. pvc ماده ای است که به خاطر فراوانی ماده اولیه و انعطاف در خط تولید ، بسیار مورد توجه تولید کنندگان و صنعتگران قرار گرفته است.

شیلنگ آب شیلنگ پی وی سی شیلنگ کدر شیلنگ شفاف بدنه شیلنگ کاربرد شیلنگ

پی وی سی هنگامی که به عنوان مجرای انعطاف پذیر آب مورد توجه قرار می گیرد شکل مقطع آن اهمیت می یابد . این ماده را می توان به هر شکل مقطعی تولید کرد مثل مقطع مربعی شکل . اما مسئله ای که پیش می آید مسئله انعطاف پذیری و جمع و باز کردن آن است. محصول بدست آمده باید در نهایت به گونه ای طراحی شود که در کنار سادگی تولید ، به آسانی نیز قابل استفاده باشد. به همین خاطر شکل مقطع شیلنگ ها ، گرد طراحی شده است . این شکل از هر سو که به آن نگاه شود به یک حالت دیده می شود . پس هنگام استفاده و جمع و باز کردن آن مشکلی پیش نمی آید.

محصولاتی که امروزه از جنس پی وی سی ساخته می شوند هر کدام بخشی از خصوصیات و مزیتهای آنرا به ارث می برند. طبیعتا غیر ممکن است که بتوان همه خصوصیات pvc را در همه محصولات ساخته شده آن، اعمال کرد. در این میان شیلنگ و لوله های پولیکا جایگاه خاصی در زندگی روزمره دارند که می توان از این بابت مدیون این ماده با ارزش بود. این دو محصول در عمل بسیار با هم متفاوتند اما هر دو در جایگاه خود به خوبی عمل می کنند.

تفاوت شیلنگ و لوله پی وی سی ثبات شیمیایی حالت پذیری دوام ساختار شیمیایی شکل مقطع

شیلنگ های pvc ابزار بسیار مفیدی هستند که زندگی را برای انسان آسانتر کرده اند. این ابزار در طول سال هایی که توسط بشر اختراع شده اند توانسته اند بسیاری از مخاطرات زندگی انسان را کاهش داده و از ایجاد زحمت اضافی برای انسان کاسته اند. شیلنگ های pvc را عوامل مضری تهدید می کند که برخی از آنها مربوط به عوارض طبیعی است و برخی دیگر مربوط به نوع رفتار انسان با آنهاست . پس هر چه که این عوامل را بهتر بشناسیم و در جهت اصلاح آنها قدم برداریم و با این ابزار مفید مهربان تر رفتار کنیم از آنها نیز سود بیشتری نسیب ما خواهد شد. همن طور آنها زمان بیشتری را در کنار ما و در خدمت به ما سپری خواهند نمود.

عنوامل مضر شیلنگ پی وی سی نگهداری از شیلنگ دما فشار وزن لایه اشعه خورشید یخزدگی شیلنگ
× عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب