گل های بنفشه آفریقایی به رنگ های سفید، قرمز، بنفش، ارغوانی، صورتی و زرد مشاهده می شود. بنفشه آفریقایی نسبت به طول روز بی تفاوت است و در طول سال می تواند گول بدهد. این گیاه بومی کشور آفریقای جنوبی است. بنفشه آفریقایی تنها گیاه گل دهنده است که در آپارتمان به طور مداوم گل می دهد. عوامل مهم گل دهی آن نور کافی، درجه حرارت مناسب و کود مخصوص می باشد.

بنفشه آفریقایی به خشکی، گرمی هوا و سایه مقاوم بوده، به همین دلیل گیاهی مناسب برای خانه ها است. برای پرورش آن باید 4 شرط رعایت شود: حرارت یکنواخت، رطوبت نسبی هوای زیاد، مرطوب بودن نسبی خاک و محیط کشت مناسب.

بنفشه آفریقایی

پشه های گلدان یکی از دردسرهای ناشی از حضور گلدانها در آپارتمان یا گلخانه می باشد. پشه های گلدان موجب می شود که برخی از فعالیت های گل ها و گیاهان مختل شده و حتی نمای ظاهری آنها ناپسند گردد. برای از بین بردن یا دور کردن پشه ها از گلدان ها ترفندهایی می توان اعمال کرد تا از شر آنها خلاص شد. ترفندهایی همچون قطع موقت آبیاری ، استفاده از لایه ای از شن بر روی خاک گلدان و... .

پشه گل و گیاه

امروزه در آپارتمانها فضای کافی برای داشتن یک گلخانه خانگی وجود ندارد. اما در این مسئله جای نگرانی نیست. برای اینکه می توانیم با استفاده از یکسری ابزار کوچک و کم هزینه گلخانه کوچکی در داخل آپارتمان برپا کنیم و از داشتن یک فضای احساسی در کنار گل ها و گیاهان لذت ببریم.

گلخانه خانگی گل و گیاه آپارتمانی ساخت گلخانه خانگی

کتاب جهان کاکتوس ها (پرورش کاکتوس در باغ، خانه و آپارتمان) به قلم مهندس رویا مطلق زاده در 6 بخش و 255 صفحه نگاشته شده است و توسط انتشارات فرهنگ جامع به چاپ رسیده است.

کتاب دیگری در مورد کاکتوس ها که سایت پادیاب معرفی می کند، کتاب گل کاری عمومی و خصوصی (گل های آپارتمانی برگ زینتی، کاکتوس ها و گیاهان گوشتی) می باشد. این کتاب به قلم محمد باقر مشتاقیان (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی اصفهان) و معصومه استکی (کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان) در 3 فصل و 280 صفحه نگاشته شده است و توسط انتشارات تاک به چاپ رسیده است.

کاکتوس

کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی در باغ و خانه به قلم دکتر عباس میرزاخانی و مهندس محمدحسین عظیمی از محقیقین ایستگاه ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات در 6 فصل و 285 صفحه نگاشته شده است و توسط انتشارات تاک به چاپ رسیده است.

کتاب دیگری که سایت پادیاب در زمینه پرورش گل به شما پیشنهاد می کند، کتاب گلکاری به قلم مهندس اسماعیل پیش بین (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) می باشد.

گل و گیاهان زینتی

اگر شما هم یکی از علاقمندان پرورش گل و گیاه در خانه یا آپارتمان خود هستید ، ناگزیر برای یافتن پاسخ سوالات و رفع مشکلات خود گاهی سری به کتابها یا سایت های مختلف زده اید و احتمالا به اسامی نا آشنایی برخورد کرده اید . در مورد خاک مناسب هر گیاه هم کلماتی توسط اهل این فن به کار می رود که گاهی برای مبتدیان نا ملموس است ، مثل : خاک لیمونی ، پرلیت ، ...

در این نوشتار سعی شده مفاهیم تعدادی از این اسامی بیان شود :

خاک گلدان خاک مناسب برای گلدان

آیا ریشه های گیاه در گلدان خیلی پر و درهم رفته شده است ؟ آیا ارتفاع گلدان کمتراز 25 سانتی متر است ؟ آیا دوست دارید گیاه رشد بیشتری داشته باشد ؟ در این صورت وقت تعویض گلدانتان فرا رسیده است .

بهترین زمان تعویض گلدان فصل بهار است که گیاه تا رسیدن فصل زمستان و توقف رشد ، فرصت کافی برای توسعه دراختیار دارد . اندازه گلدان فقط باید هم در طول و هم در عرض یک درجه بزرگتر از گلدان قبلی باشد .

تعویض گلدان گل در سایت پادیاب

حتما برای شما هم پیش آمده است که چند روزی برای کار یا مسافرت از خانه دور باشید . در این مواقع احتمالا کلید خانه تان را به شخص مورد اعتمادی داده اید و مراقبت و آبیاری گلهای خانه را به او سپرده اید . اما آیا این فرد امین به اندازه کافی فرصت  و دقت برای آبیاری گلهای مورد علاقه تان خواهد داشت ؟ شاید آری و شاید هم خیر!  برای اینکه تا پایان سفر دغدغه گلهایتان را نداشته باشید و به اصطلاح محکم کاری کرده باشید، می توانید این چند ترفند ساده را اجرا کنید

آبیاری گل آبیاری هوشمند گل آبیاری در هنگام سفر

بیلچه باغبانی ابزاری است که کم و بیش آنرا در باغچه ها ، باغها و گلخانه ها می بینیم. این وسیله به ظاهر کوچک و ساده ، نقش و وظیفه مهمی را در کاشت گیاهان ایفا می کند. این بیل کوچک ، خاک را جابجا کرده، کود را با خاک مخلوط و آنرا آماده ریخت پای گل و گیاه می کند. می توان برای استفاده از این وسیله مفید پیشنهادتی مطرح کرد که استفاده از آن را بهینه تر و آنرا کارآمدتر کند.

بیلچه باغبانی گل و گیاه گلخانه بیلچه باغچه

امروزه ابزار باغبانی یکی از اجزای جدایی ناپذیر در حوزه باغبانی و کشاورزی به حساب می آیند. به گونه ای که نمی توان این حوزه را بدون این ابزار تصور کرد. ابزار باغبانی دامنه بسیار گسترده ای دارند که هر کدام در بخشی از مزرعه و باغ کاری انجام می دهند . ابزار باغبانی را می توان تحت زمینه های متعددی تقسیم بندی کرد. زمینه هایی همچون ابزار دستی و موتوری مثل اره دستی و اره برقی؛ ابزار خاک برداری مثل بیل ،بیلچه و چنگک. ابزار آبیاری مثل آبپاش دستی و فضای سبز؛ ابزار برش و هرس مثل قیچی هرس ، میوه چین، اره باغبانی و ... .

ابزار باغبانی اره باغبانی بیلچه بیل آبپاش شیلنگ قیچی هرس قیچی میوه چین