بنفشه آفریقایی گیاه حساسی است که نسبت به شرایط نور ، دما و آبیاری حساسیت به خرج می دهد. این گیاه بومی مناطق آفریقای شرقی بوده و آب و هوای گرم و مرطوب رو دوست می دارد. برخی از بیماری هایی که ممکن است برای این گیاه زینتی ایجاد شود عبارت اند از : قهوه ای و نرم شدن برگ ها ، سفید شدن برگساره ها، فقدان حالت گلدهی و برگ های پیچیده و سخت در مرکز طوقه آن.

بیماری های رایج بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی گیاهی زیبا از میان گیاهان زینتی است که علاقه مندان بسیاری دارد. نگه داری و پرورش  این گیاه مستلزم دقت کافی و توجه به نکات خاصی است که عدم توجه به آنها ، می تواند گیاه را بیمار کرده یا موجب از بین رفتن آن شود. برخی از این نکات می تواند توجه به شرایط ظاهری برگ ها، دمای محیط، نور و آبیاری آن باشد.

بنفشه آفریقایی

آب بانک یک ایده جالب در زمینه آبیاری است که برای آبیاری گل و گیاه و درختچه های زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس ایده آب بانک از ساختار سفال گرفته شده است. سفال به صورتی عمل می کند که آب از قسمت پر رطوبت به بخش کم رطوبت حرکت می کند. درواقع این وسیله یک ساختار هوشمند آبیاری است و نسبت به سایر سیستم های آبیاری ، آب کمتری مصرف می کند.

آب بانک دغدغه آبیاری گلدانها

گیاه آزالیا از خانواده اریکاسه می باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتی متر می رسد. اصل این گل زیبا، با نام آزاله یا آزالیا از چین و ژاپن و کره است. گیاهی کوتاه که برگهایش در نوک شاخه ها به طور دسته می روید و گل هایش هر دو تا سه دانه کنار هم باز می شود . گل آزالیا به رنگ های صورتی ، قرمز ، سفید یا نارنجی دیده می شود .آزالیا یک گیاه دهنده همیشه سبز یا ( همیشه بهار) و با نگهداری بسیارآسان می باشد.

گیاه گلدار زینتی بن سای آزالیا

جنس بگونیا دارای بیشتر از 900 گونه و متعلق به خانواده بگونیاسه است. گونه های بگونیا گیاهان بسیار ظریف و آسیب پذیری هستند . این گیاه از گیاهان همیشه سبز است و بعضی از گونه های آنها بخاطر برگهای زیبا و زینتی خود و گونه های دیگر، برای گل های زیبای خود غالبا درون گلخانه ها رشد داده می شوند. برخی گونه ها را می توان هنگام گل دادن، درون آپارتمان و برخی گونه های دیگر مانند B.rex را برای زیبایی برگها مدتی درون ساختمان پرورش داد. این گیاهان چه از جهت اندازه و چه از جهت گل و برگ های زینتی بسیار متنوع می باشند.

گیاه آپارتمانی بگونیا

آئروگاردن یا سیستم آبکشت دستگاهی برای پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی بدون خاک است . این دستگاه یک فضای مصنوعی برای گیاه فراهم می کند که بتوان آن را در زیر نور مصنوعی به صورت کنترل شده محافظت کرد. این ابزار در واقع یک محیط آبکشت است. به این صورت که خاک را حذف کرده و به جای آن ریشه آب را درون یک محفظه پر از آب حاوی مواد مغذی غوطه ور می سازد.

AeroGarden آئروگاردن یا سیستم آبکشت گیاهان آپارتمانی

توی این مقاله می خوام شما رو با شرایط نگهداری شمعدانی آشنا کنم. شمعدانی توی اکثر خونه ها پیدا میشه و نکته مهم برای همه اینه که شمعدانی ای که دارن دچار مشکل نشه. پس صرفنظر از پرداختن به مطالب علمی و بررسی گونه های شمعدانی به بررسی نیازهای محیطی شمعدانی می پردازیم.

شمعدانی

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا از خانواده Moraceae بوده و فیکوس ها از گیاهان بومی مناطق استوایی هستند. این گیاهان دارای شیرابه و مناسب برای نگهداری در منازل هستند. فیکوس الاستیکا اتاق های نسبتا سرد و کم نور را تحمل می کند و محیط های گرم و مرطوب و پر نور را بسیار دوست دارد.

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

گیاه دیفن باخیا از خانواده Araceae  است و گیاهی است سمی که باید دقت گردد در موقع برخورد با آن از دستکش استفاده شود تا از تماس با شیره گیاه که سمی بوده و سوزش زیاد ایجاد می کند جلوگیری شود. دیفن باخیا از گیاهان همیشه سبز چند ساله است و برگ های زیبایی دارد و به همین خاطر پرورش داده می شود. این گیاه تا حدودی به شرایط درون خانه و آپارتمان ها سازگاری دارد. ارتفاع آن به 120 تا 150 سانتی متر می رسد.

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا

یوکا از گیاهان دیر رشد و دارای برگ های بزرگ کشیده نوک تیز شمشیری و ایستاده است. به تدریج که بر سن یوکا افزوده می شود برگ های پایین تر ریخته و ساقه آن لخت می گردد. برگ های یوکا هنگامی که جوان هستند شفاف هستند و با افزایش سن گیاه، برگ ها خشن می شوند. در مناطق گرمسیری ساقه گل دهنده هر چند سال یک بار ظاهر می شود و گل های سفید و کرمی به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون تولید می نماید ولی در آپارتمان ها کمتر به گل می نشینند.

یوکا
عضویت در گروه تلگرام کشاورزی پادیاب
دوست داری چه مطالبی بخونی؟