تنوع مرکبات و تراکم آن ها در نواحی مرکبات خیز شمال به علت متعادل بودن دما، بالا بودن میزان بارندگی و رطوبت نسبت به جنوب کشور بسیار زیاد است.شناخت صحیح آفات مرکبات و به کارگیری روش های بیولوژیکی درست و به موقع علاوه بر کنترل آفات، باعث کاهش مصرف سموم می گردد. در این مقاله به بررسی شته مرکبات می پردازیم.

شته ها علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی و ترشح عسلک که موجب بروز دوده روی برگ ها، میوه ها و شاخه ها می شود، به عنوان ناقل بیماری ویروسی تریستزا شناخته می شود.

شته مرکبات

سورگوم یا همان ذرت خوشه ای یکی از پنج گیاه زراعی عمده دنیا است و در بین غلات بعد از گندم، برنج، ذرت و جو مقام پنجم را دارا می باشد. سورگوم با شرایط آب و هوایی ایران به خصوص مناطق گرم و خشک و معتدل سازگاری خوبی دارد. کاشت سورگوم در مناطق مرطوب با استفاده از ارقام مناسب و در مناطق سرد با رعایت تاریخ کاشت در اواخر بهار و اوایل تابستان امکان پذیر است.

 

سورگوم

در مقاله زیر به معرفی آفات چغندر قند و روش های کنترل آن می پردازیم:

شب پره زمستانی

لارو این شب پره ها از برگ، ساقه و طوقه گیاهان مختلف تغذیه می کند. این آفت در اکثر نقاط دنیا مشاهده شده است. در استان خوزستان در شهرستان های دزفول، شوش، اندیمشک و بهبهان خسارت وارد می کند که این خسارت در شهرستان دزفول بیشتر می باشد.

چغندر قند

مواد معدنی جزو موادی هستند که از طریق بافت خاک یا از طریق کود های اضافه شده به خاک برای گیاهان و درختان تامین می شوند. در این میان گوجه فرنگی نیازی مشابه سایر بوته ها دارد که باید به طریقی نیاز او را به موادی همچون روی ، مولیبیدن ، ازت و ... تامین کرد. گوجه فرنگی بوته خاصی است که اگر به کمبود مواد معدنی دچار شود علائم خاصی همچون کاهش رشد بوته و کوتوله شدن آن ، تغییر رنگ برگها ، گل دهی زود هنگام و ... را از خود بروز خواهد داد.

 

علائم کمبود ازت ،در گوجه فرنگی مولیبیدن روی

مواد آلی موجود در خاک یک فاکتور بسیار مهم در رشد و باردهی محصول درختان انگور ایفا می کنند. کمبود یا اشباع بیش از حد آنها می تواند اثرات نامطلوبی بر روی درخت بر جای بگذارد. از تاثیرات مفید این مواد می توان به اصلاح ساختار خاک ، هدایت مناسب جریان آب در بافت خاک و کاهش آبدوی یا خاصیت از دست دادن آب در خاک اشاره کرد.

مواد آلی خاک در تغذیه درخت انگور

گل های بنفشه آفریقایی به رنگ های سفید، قرمز، بنفش، ارغوانی، صورتی و زرد مشاهده می شود. بنفشه آفریقایی نسبت به طول روز بی تفاوت است و در طول سال می تواند گول بدهد. این گیاه بومی کشور آفریقای جنوبی است. بنفشه آفریقایی تنها گیاه گل دهنده است که در آپارتمان به طور مداوم گل می دهد. عوامل مهم گل دهی آن نور کافی، درجه حرارت مناسب و کود مخصوص می باشد.

بنفشه آفریقایی به خشکی، گرمی هوا و سایه مقاوم بوده، به همین دلیل گیاهی مناسب برای خانه ها است. برای پرورش آن باید 4 شرط رعایت شود: حرارت یکنواخت، رطوبت نسبی هوای زیاد، مرطوب بودن نسبی خاک و محیط کشت مناسب.

بنفشه آفریقایی

پشه های گلدان یکی از دردسرهای ناشی از حضور گلدانها در آپارتمان یا گلخانه می باشد. پشه های گلدان موجب می شود که برخی از فعالیت های گل ها و گیاهان مختل شده و حتی نمای ظاهری آنها ناپسند گردد. برای از بین بردن یا دور کردن پشه ها از گلدان ها ترفندهایی می توان اعمال کرد تا از شر آنها خلاص شد. ترفندهایی همچون قطع موقت آبیاری ، استفاده از لایه ای از شن بر روی خاک گلدان و... .

پشه گل و گیاه

برداشت هندوانه باید زمانی صورت گیرد که رسیده بون میوه مشخص و محرز باشد. برداشت میوه هنگامی است که گوشت میوه رسیده و میزان قند آن حداکثر باشد. تشخیص هندوانه رسیده از نارس احتیاج به تجربه دارد. بهترین روش برای اینکه مشخص شود هندوانه رسیده است یا نه، نوع صدای ضربه ای است که با انگشت شست به میوه وارد می آید. اگر هندوانه نارس باشد، این صدا زنگ دار فلزی است ولی در میوه های رسیده صدا خفه و گرفته است.

 

برداشت هندوانه، خربزه و طالبی
گروه: آبیاری

میکروجت ها پخش کننده های پلاستیکی کوچکی با دبی کم و زاویه پرتاب کوچک هستند که آب را به صورت قطرات ریز در الگوی دایره ای یا قسمتی از آن پخش می کنند. میکروجت ها اساسا برای درختان استفاده می شود.

بابلر های کم فشار، گسیلنده هایی کوچک هستند که برای آبیاری موضعی غرقابی مناطق کوچک طراحی شده اند. آن ها آب را به شکل حباب و یا نهر کوچکی در همان موضع تحویل می دهند.

میکروجت ها و بابلر ها

شوری خاک از جمله پدیده هایی است که امروزی برخی از زمین های کشاورزی را درگیر کرده است. این پدیده بر روی میزان محصول و همچنین میزان آبی که توسط گیاه جذب می شود اثر نامطلوبی بر جای می گذارد. شوری خاک موجب اختلال و تغییر روند رشد گیاه شده و مانع جذب مواد موثر از خاک می گردد.

شوری خاک شوری زمین های کشاورزی